Meme kanserinde erken teşhis önemli

Özel bir hastanenin düzenlediği seminer ile meme kanserinde erken teşhisin önemine dikkat çekti. Özel bir hastanenin ve Pembe İzler Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği ‘meme kanserinde her şey’ etkinliğinde konusunda uzman birçok doktor bilgi paylaşımında bulundu.

Meme kanserinde erken teşhis önemli

Sağlık elemanlarının ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği etkinlik sonunda açıklamalarda bulunan bir özel hastahanede Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Abdullah Zorluoğlu, “Meme kanseri önemli bir sağlık sorunudur. Bu sağlık sorunu kadınlarda en sık görülmesi açısından ve Türk toplumunda genç yaşlarda başlaması açısından da çok önemlidir" ifadelerini kullandı.  

"MEME KANSERİ YAŞI DÜŞTÜ"

Prof. Dr. Zorluoğlu, “Batı toplumlarında bu 60’lı yaşlardan sonra görülen meme kanseri, Türkiye’de daha erken 30-40 yaşlarından itibaren ortaya çıkmaktadır. Tedavisinde sadece işin içerisinde cerrah değil, tüm hastane birimlerinin yer aldığı bir rahatsızlıktır. Teşhis edildikten sonra birinci evredeyse, bunun tedavi şansı yüzde 100’dür. Daha sonraki evrelerde bu oran değişebiliyor. Bu durumlarda ise uygun tedavi yöntemleriyle hayat süresini uzatabiliyoruz. Kanser türleri içerisinde meme kanseri en iyi tedavi edilebilen rahatsızlıktır. Ancak kadında bir organ gibi düşünmemek gerekiyor. Kadının anne olmanın, estetik anlamlarını da içeren bir organa yönelik hastalıktır. Bu hastalığın erken fark edilmesi için farkındalığın oluşması çok önemlidir” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER