Plastik olan her şeyden uzak durun!

Sağlık haberimizi siz okuyucularımız için derledik ve plastik kullanımı sonucu oluşan vahim tabloyu gözler önüne seriyoruz. Plastiğin insan sağlığındaki olumsuz etkisini sizler için araştırdık.

Plastik olan her şeyden uzak durun!

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre plastik bulunan ortamlarda, hava kirliliği ve plastik kap ve şişelere fazla maruz kalma sonucu akciğerlerde  ve kan da mikroplastik görülüyor.

İngiltere2de yapılan bir araştırma sonucu akciğerlerde ve kan da mikroplastik görüldüğü ve ülkemizde 20 yıl önce yapılan bir akciğer ameliyatında akciğerde mikroplastik kalıntılarına rastlandığı açıkladı.

Uzmanların verdiği bilgiye göre PET, yüksek sıcaklık ve asit gibi olumsuzluklara maruz kaldığında içindeki gıda maddesine BISFENOL-A (BPA) ve Dioksin gibi kansere neden olduğu bilinen kimyasallar içindeki sıvıya geçiyor. Gıda Standartları Enstitüsü’nün Nisan 2010’daki raporuna göre, PET şişeler ENDOKRİN  bozukluklarına da yol açabiliyor. Akciğerlerde birikmesi sonucu KOAH ve akciğer kanseri hastalıkları kaçınılmaz duruma geliyor. Ayrıca mikroplastikler hava zerreciklerinde bilhassa sanayi olarak zengin büyükşehirlerde arıtma olarak önlemi alınmazsa vahim sonuçlar doğurabiliyor.

Uzmanların tavsiyesi ise şu;

Gıdalarınızı pet şişelerde saklamaktan, PET'ler de yapılan ve satılan her şeyden uzak durulması gerektiğini su, sirke ve turşuların cam kaplarda saklanılmasını öneriyor.  Özellikle asidik ortamının pet şişeyle bir araya gelmesi sonucu sağlık açısından son derece zararlı olduğunu ve sirke ve suyun cam şişelerde saklanması gerektiğinin önemini vurguluyor.

pınar aydın

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner124