60 Yıllık rüya gerçek oluyor

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen Türkiye'nin Otomobili Projesi Ortak Girişim Grubu İş birliği Protokolü İmza Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Yerli otomobil çalışmalar kapsamında ilk adım atıldı.

60 Yıllık rüya gerçek oluyor

Engellerin aşılması noktasında Cumhurbaşkanı olarak bizzat yanınızda yer alacağımı belirtmek isterim. Üretilecek ilk otomobili bedelini ödemek kaydıyla satın almak isterim" ifadelerini kullandı.

YERLİ OTOMOBİL İÇİN İMZALAR ATILDI 

Türkiye yerli otomobil için düğmeye bastı. 5 şirket güçlerini birleştirecek. 60 yıllık rüya için imzalar  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde atıldı. İmza töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: "Piyasaya süreceğiniz ilk otomobilin bedelini ödemek şartıyla taliplisi de benim" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Türkiye'nin Otomobili Projesi Ortak Girişim Grubu İşbirliği Protokolü İmza Töreni düzenlendi. İmza töreninde  konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan,  "Türkiye’nin Otomobili Projesi’nde bulunan Anadolu Grubu, BMC Grubu, Kıraça Holding, Turkcell, Zorlu Holding’den oluşan Ortak Girişim Grubu’nun yükünün çok ağır olduğunu belirterek, "Ülke ve millet olarak bu büyük hayalimizi gerçekleştirme sorumluluğunu sizlerin sırtına yüklüyoruz" diye konuştu.

  "MÜCADELEYİ SÜRDÜRECEĞİZ"

  Konuşmasına Hakkari ve Tunceli’de teröristlerle çıkan çatışmalar neticesinde şehit olan güvenlik güçlerine rahmet dileyerek başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 17'sinin Hakkari, 5'inin Tunceli'de olmak üzere 22 teröristin etkisiz hale getirildiğini kaydederek, çatışmaların sürdüğünü belirtti. Erdoğan, "Biz şehidimizin kanını yerde bırakmayacağız. Bu teröristleri bitirinceye kadar mücadeleyi sürdüreceğiz. Zira bu ülkede terörün egemen olmadığını bu zihniyetlere göstereceğiz" dedi.

"OTOMOBİLİN İLK TALİPLİSİ BENİM"

  Muhammed Ali’nin "Hayal gücü olmayan insanın kanatları yoktur" sözünü hatırlatan Erdoğan, "Bizim de bugün Ortak Girişim Grubu’nun tanıtımı için bir araya geldiğimiz; markası Türk, tasarımı Türk, mühendisliği Türk, teknolojisi Türk, üretimi Türk, pazarlaması Türk bir otomobile sahip olma hayalimiz var. Bu bizimle birlikte milletimizin de hayalidir. Bundan 20-30 yıl önce ülkemizde yerli otomobil üretilmesi noktasındaki tereddütleri anlayabiliyorum. Örneğin ülkemizde toplam 91 bin otomobilin satıldığı 2001 yılında böyle bir teşebbüsün ekonomik bulunmaması gayet tabi. Ama geçtiğimiz yıl itibariyle yılda 757 bin otomobil satışına ulaşmış bir Türkiye’de bu konuda hala adım atılmıyor olması artık ülkemizin bir ayıbı haline gelmişti. Bugün bu ayıptan kurtulma yolunda tarihi bir adım atıyoruz. Türkiye’nin otomobili, bu konuda yılardır yaptığım çağrıların makes bulmuş olmasından dolayı memnuniyet duyuyorum. Ortak Girişim Grubu’ndan beklentimiz, hazırlık sürecini hızla tamamlayarak en geç 2019’da otomobilimizin prototipini tamamlaması, 2021’de de ticari satışına başlamasıdır. Türkiye’nin 2023 hedefleri arasında özel bir yere sahip olduğuna inandığım bu projede en küçük bir geçime istemiyoruz. Karşınıza çıkacak sorunların çözümü, engellerin aşılması noktasında Cumhurbaşkanı olarak bizzat yanınızda yer alacağımı belirtmek isterim. Gerekiyorsa sırf bu projenin takibi ve sıkıntıların bertaraf edilmesi için Cumhurbaşkanlığında da bir ekibi görevlendireceğimi bilmenizi istiyorum. Artık zaman kaybına tahammülümüz yok. Madem ki, bu babayiğit arkadaşlarımız ellerini taşın altına soktular, bize de onlara gereken her yerde omuz ve destek vermek düşer. Piyasaya süreceğiniz ilk otomobilin bedelini ödemek şartıyla taliplisi de benim" şeklinde konuştu.

" HATALARI BİR KEZ DAHA TEKRARLAMAYACAĞIZ" 

"Türkiye öyle bir ülke ki, kimse husumetini kazanmak istemez, ama kimse büyümesini ve kendi ayakları üzerinde durmasını da istemez” Dünyada genel olarak gelişme ve kalkınmada, özellikle de otomotiv piyasasında belirli sıçrama dönemleri olduğunu belirten Erdoğan, "2. Dünya Savaşı’na kadar olan dönemi otomotiv sektörünün başlangıç yılları olarak ifade etmek mümkündür. 1945’den 1980’lere kadar olan dönem, Amerika ve Avrupa merkezli olarak sektörün sıçrama dönemidir. 1980’den günümüze kadar geçen süreçte bir yandan sektör küreselleşirken bir yandan da Güney Kore, Çin, Hindistan gibi yeni aktörler devreye girmiştir. Son yıllarda hibrit otomobiller, elektrikli otomobiller, sürücüsüz araçlar gibi gelişmelerle sektörün yeni bir döneme girişine hep birlikte şahit oluyoruz. Türkiye olarak otomotiv sektörünün ilk üç dönemini kaçırdık. Esasen ikinci dönemini yakalama şansımız belki olabilirdi. Ülkemizin içinde bulunduğu şartlar; terör olayları, darbeler, siyasi istikrarsızlık ve toplumsal huzursuzluklar gibi faktörler buna imkan vermedi. Aynı hatayı bir kez daha yapmayacak, sektörün dördüncü dönemini ıskalamayacağız. Bugün burada atılacak imzalar işte bu dönüşümü yakalama kararlılığımızın nişanesi olacaktır" ifadelerini kullandı.

"PROJELERE KAPIMIZ AÇIK"

  "Bizim bu otomobil konusunda heyecanımız ve destek beyanımız Ortak Girişim Grubu’na özel değildir" diyen Erdoğan, "Biz ülkemizi geleceğe taşıyacak adım atma niyetine, iradesine sahip her kes için aynı hissiyata sahibiz. Bu proje için daha önceleri başkaları aynı kararlılığı göstermiş olsalardı onların da yanında yer alacaktık. Bundan sonra hangi alanda olursa olsun, projesi olan herkes için kapılarımız sonuna kadar açıktır. Savunma sanayiinden iletişim sektörüne, sağlık teknolojisinden tarım altyapısına, hatta yapay zekaya kadar her alanda Türkiye’nin yeni girişimlere ihtiyacı var.  Konvansiyonel yöntemlerle geldiğimiz yer elbette önemlidir, Türkiye’yi 15 yılda 3 kat büyütme başarısını bu şekilde gerçekleştirdik. Orta gelir tuzağından kurtulup, yüksek gelirli ülkeler grubuna çıkabilmenin yolunun tasarımdan, yüksek teknolojiden, markalaşmadan geçtiğini de çok iyi biliyoruz. Dünya standartlarında yerli piyade tüfeğimizi, tabancalarımızı, füzelerimizi, diğer yerli savunma sanayi ürünlerimizi henüz yeni yeni ticari düzeye ulaştırabildik. Şu ara Amerika’dan Polis Teşkilatımız bin 500 tane tabanca alacak, verilen cevap ‘kongreden geçmedi.’ Biz tabancayı yapıyoruz aslında. Bundan böyle gerek yok, Amerika’dan tabanca almayacaksınız, bizim kendi ürettiklerimizle bu süreci devam ettireceğiz. Bu kadar nazı çekmeye ne gerek var. Bunu artık ülkemizde silah fabrikalarından tedarik etmek suretiyle yola devam" şeklinde konuştu.   

"YÜKÜNÜZ AĞIR"

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anadolu Grubu, BMC Grubu, Kıraça Holding, Turkcell, Zorlu Holding’in Türkiye’nin Otomobili Projesi’nde bulunan 5 grup olduğunu açıkladı. Erdoğan, "Projede bir de TOBB ile birlikte Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız var. Türkiye’de böyle bir proje hayata geçirilecekse bunu yapabilecek birikime, kapasiteye, imkana, kararlılığı sahip olanlar sizlersiniz. Ülke ve millet olarak bu büyük hayalimizi gerçekleştirme sorumluluğunu sizlerin sırtına yüklüyoruz. Bu yükün ağır olduğunu biliyorum, bizler kamu temsilcileri olarak sonuna kadar sizin yanınızda yer alacak, önünüzü açacak, başarınız için her türlü çabayı göstereceğiz. Cumhurbaşkanı olarak ben de bu meseleyi yakından takip edeceğim" diye konuştu. Programın sonunda Kıraça Holding Yönetim Kurulu Başkanı İnan Kıraç, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça, BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Başbakan Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan protokole imza attı.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER