Adalet Bakanı Gül: Gerekli çalışmalar yapılır

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, katıldığı bir televizyon programında soruları yanıtladı.

Adalet Bakanı Gül:  Gerekli çalışmalar yapılır

. ABD'nin Türkiye'deki tüm diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetlerini askıya alması kararıyla ilgili Gül, şunları söyledi: “Güvenlikle ilgili hangi hususta eksiklik varsa bu konuda ilgili bakanlıklarca gerekli çalışmalar yapılır. Bu son tutuklamayla ilişkin bir konuysa bu hususta Türk yargısının vermiş olduğu bir karardır. Dışişleri Bakanlığımız da ilgili kişinin diplomatik dokunulmazlığı bulunmayan bir kişi olduğunu açıkladı. Bu konuda Türk vatandaşı olan birisiyle ilgili Türkiye'de gerçekleşen fiillerle ilgili yargılama yapması Türkiye'nin kendi hakkıdır.”

“AÇIKLAMALAR KABUL EDİLEMEZ”

ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass'in konsolosluk çalışanının tutuklanması kararıyla ilgili “Hükümetten bazıları intikam peşinde” açıklamalarının anımsatılması üzerine Gül, şu görüşlere yer verdi: “Bu asla bir diplomatın ağzına yakışmayacak bir ifadedir. Türkiye'de hükümet görevlileri, hükümet icra fonksiyonunu yerine getirir, kendi vazifelerini yerine getirir. Yargı da kendi işlevini yerine getirir. Bu tutuklama kararı, yargının vermiş olduğu bir karardır. Bu hususta hükümetin hiçbir görevlisi veya hiçbir kurum yargıya 'şu şekilde karar verin' diye bir talimat veremez. Türk mahkemeleri ve yargısı bağımsızdır. Bir büyükelçinin Türk yargısına yönelik yapılan bu açıklamalarını kabul etmek mümkün değildir. Herhangi bir talimat ya da bir intikam anlamında hiçbir hükümet üyesinin çabası olamaz. Böyle bir ifadeyi asla kabul edemeyiz ve doğru bulmayız.”

“AMERİKA'YA TESLİM EDİLDİ”

Bakan Gül, Türkiye ile ABD arasındaki güncel ilişkiler dikkate alındığında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in iadesi konusunda ABD'nin olumlu bir adım atacağı beklentisi içerisinde olup olmadığının sorulması üzerine, şu bilgileri verdi: “Türkiye ile ABD arasında iade sözleşmeleri var. Bu sözleşmelerin gereği olarak da her iki ülke bu sözleşme hukukuna riayet etmekte yükümlüdür. Türkiye olarak bizler yargı makamlarının vermiş olduğu iade taleplerini Dışişleri Bakanlığı marifetiyle ABD'ye ulaştırdık. ABD ile bu diyalog da tamamlanmış oldu.” Darbe girişiminin FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in talimatıyla yapıldığına dair önemli delillerin bulunduğuna değinen Gül, “Yaklaşık 100 klasörlük dosya Amerika'ya teslim edildi. Biz bu klasörlerin incelenip gereğinin yapılmasını ve bu hususta iadenin olmasını bekliyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner46

banner40