Aydın: Akkuyu Nükleer Santralı’nin Temelinde Oluşan Çatlaklar Araştırılsın

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, son günlerde haberlerde yer alan Akkuyu Nükleer Santrali’nin temelinde çatlak oluştuğu iddialarını TBMM gündemine taşıyarak büyük bir çevre faciasının oluşmaması, doğacak bir facianın şimdiden önlenmesi için Meclis Araştırması açılmasını teklif etti.

Aydın: Akkuyu Nükleer Santralı’nin Temelinde Oluşan Çatlaklar  Araştırılsın

Haberlerde yer alan Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun çalışmalarına rağmen bu çatlakların onarılmadığı ve yeni çatlakların oluştuğuna dikkat çeken Aydın, Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında daha temel döküm aşamasında büyük bir skandal yaşandığı dile getirdi.

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun çatlağa müdahale etmesine rağmen yeni çatlakların oluştuğu ve oluşan çatlakların uzmanlar için de yeni soru işaretlerini beraberinde getirdiğini söyleyen Aydın, Araştırma Önergesi’nde şu gerekçelere yer verdi;

“DENETİMSİZ BİR PROJE ARAŞTIRMAYA MUHTAÇTIR”

“Uzmanlar; santralin Rosatom adı verilen tanıtım kataloğunda 2017 yılında hizmete giren VVER 1200 tipi ilk reaktör olan Novovoronezh II’nin tasarımının kullanıldığı belirtiyor. Yani Karadeniz’in oldukça kuzeyinde bir coğrafyaya uygun santralin, Akdeniz gibi güney bir araziye önerildiğini ortaya çıkıyor.     Bu durum akla soğuk Rusya koşullarına uygun santralin tasarımı detayları değiştirilmeden Akdeniz’e uygulandığına dair tedirgin edici bir tespiti de beraberinde getiriyor. Diğer yandan Akkuyu inşaat sahasına kimse girememektedir. Ortaya dökülen bilgiler Akkuyu projesinin tamamen politik olduğunu, imar barışı gibi politikalar neticesinde yıkılan binalardan bir farkı olmadığını göstermektedir. Çok açık ki nükleer santral gibi kaza oranı yüksek, Çernobil gibi, Fukuşima gibi örneklerin ortada olduğu bir süreçte denetimsiz bir proje araştırmaya muhtaçtır. Akkuyu Nükleer Santrali’nin inşaatının seyrinin incelenmesi, olası bir çevre faciasının şimdiden önlenmesi için Anayasa’nın 98’inci maddesi, TBMM İçtüzüğü’nün 104’üncü ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını istedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER