Balkanlar'da temizlik zamanı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyareti kapsamında gittiği Sırbistan’da, Yeni Pazar Belediyesi önünde halkla buluştu. Buradaki konuşmasında hain darbe girişimi döneminde Türkiye’yi yalnız bırakmadığı için Sırbistan’a teşekkür eden Erdoğan, “FETÖ denilen bu hain örgütü ülkemizden nasıl attıysak Balkanlar’dan da söküp atacağız” dedi.

Balkanlar'da temizlik zamanı

‘SANCAK HALKI HAKİKİ KARDEŞİMİZ’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sırbistan’daki temaslarını sürdürüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmi temaslarının ardından Yeni Pazar Belediyesi önünde Sırbistan halkıyla bir araya geldi. Halka hitap ettiği konuşmasında mevkidaşı Aleksandar Vuçiç’e teşekkür eden Erdoğan, “Değerli dostum Vuçiç’in FETÖ’ye karşı nasıl mücadele verdiğini biliyorum” ifadelerini kullandı. Erdoğan ayrıca, “Sancak halkı bizim hakiki kardeşimiz olduğunu bir kere daha bütün dünyaya gösterdi” dedi.

‘BALKANLAR’DAN DA SÖKÜP ATACAĞIZ’

İhanet çetesiyle mücadelenin sürdüğünü belirten Erdoğan, FETÖ unsurlarının Türkiye’den temizlendiğini ve bu temizliğin devam ettiğini vurguladı. Sırbistan’la atılan imzalara değinen Erdoğan, “Aramızdaki güçlü gönül bağının ikili ilişkileriniz üzerindeki olumlu etkilerini görüyorum. İki günde 16 imza attık” dedi. FETÖ’yle mücadele hususunda Sırbistan’a güveninin tam olduğunu belirten Erdoğan, “Sayın Vuçiç’e itimadımız tamdır. FETÖ denen illeti ülkemizden nasıl attıysak, Balkanlar’dan da söküp atacağız” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sırbistan’da Yeni Pazar Beldiyesi önünde halka hitap etti. Erdoğan, “FETÖ denilen bu ihanet çetesini ülkemizden olduğu gibi Balkanlar'dan da söküp atacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ziyaret ve temaslarını sürdürdüğü Sırbistan'da Yeni Pazar Belediyesi önünde halka hitap etti. Sırp Cumhurbaşkanı Vuçiç’e teşekkürlerini ifade ederek konuşmasına başlayan Erdoğan, “Sırbistan’ın bu güzel bölgesinin güzel, yiğit, dobra insanları. Sizleri sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. Sizlere de Türkiye’de yaşayan 80 milyon vatandaşımızın tamamıyla birlikte sizlerin öz kardeşleri olan Sancaklıların selamını getirdim” dedi.

YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR

On bakan, milletvekili, 200 kadar iş adamı, eğitimci ve diğer alanlardaki isimlerle oluşturulan heyetle Belgrad’da verimli çalışmalar yapıldığını kaydeden Erdoğan, “Değerli dostum Vuçiç ile birlikte sabahtan akşama kadar yaptığımız çalışmaları Novi Pazar’daki toplantılarımızla adeta taçlandırıyoruz. Gerek alt yapı çalışmaları, gerek üst yapı çalışmalarıyla inanıyorum ki Türkiye ile Sırbistan arasında yeni bir dönemi başlatıyoruz. Balkan coğrafyasının neresine gidersek gidelim bu yakınlığı, bu sıcaklığı görmenin bahtiyarlığı içindeyiz. Bu vesile ile değerli dostum Cumhurbaşkanı Vuçiç’e bir kez de sizlerin önünde teşekkür etmek istiyorum. Sırbistan ziyaretimizde bizi adeta evimizde hissettirdi” ifadelerini kullandı.

“İKİ GÜNDE 16 İMZA ATTIK”

Novi Pazar türküsünün sözleriyle halka seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çok güçlü ve derin ilişkilerimiz olan Sancak bölgesinde kardeşlerimizin sevinci sevincimiz, üzüntüleri üzüntümüzdür. Bugün burada Sancak’ta, Novi Pazar’da yaşadığımız şu birliktelik ülkeler ve halklar olarak barış, huzur ve refah içinde bir geleceğe ne kadar ihtiyacımız olduğunu gösteriyor. İnanıyorum ki bizi etnik milliyetçilikler ayırmamalı, tam aksine bizi Sırbistan birleştirmeli. Değerli kardeşlerim ülkemizdeki Sancak kökenli vatandaşlarımız ile Sırbistan’daki Boşnak azınlık iki ülke arasındaki en önemli köprülerden biridir. Aramızdaki güçlü gönül bağının ikili ilişkileriniz üzerindeki olumlu etkilerini görüyorum. Önümüzdeki dönemde bu bağları daha da güçlendireceğiz. Dün 12 anlaşmaya imzamızı koyduk. Bugün de 4 anlaşmayı burada imzaladık. İki günde 16 imza attık. Hayırlı olsun. Değerli dostum Vuçiç ile bu konuda aynı düşüncelere sahibiz. Buradaki kardeşlerimizin gönlündeki özel yerimizin öyle sadece sözde olmadığını, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Sayın Vuçiç’in de başını çektiği o geceyi unutmam mümkün değil. Sizler duanızı bizden esirgemediniz. Türkiye’ye destek olan Sancak halkı bizim hakiki kardeşimiz odluğunu bütün dünyaya gösterdi. Sancak halkının Türk halkı ile terörle mücadele konusunda dayanışma içerisinde olmaya devam edeceğine inanıyorum. El birliği ile değerli dostum Vuçiç’in FETÖ’ye karşı nasıl mücadele verdiğini biliyorum” açıklamasını yaptı.

EN ÇOK DESTEK VERENLERDEN BİRİ

Erdoğan, açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “FETÖ denilen bu ihanet çetesini ülkemizden olduğu gibi Balkanlar'dan da söküp atacağız. Bu hususta Sayın Vuçiç’e de özellikle güvenimiz, itimadımız tam. 15 Temmuz gecesi bize ilk destek veren liderlerden biri de Vuçiç olmuştur. Bu duruşuyla gerçek dostumuz olduğunu, Vuçiç’e şahsım ve milletim adına bir kez daha teşekkür ediyorum. Kardeşlerim Batı Trakya’da, Belgrad’da, Sancak’ta, Balkanlar'ın neresinde olursa olsun bu coğrafyanın bütün halkları bizim kardeşimizdir. Biz diğer ülkeler gibi Sırbistan’ın da birlik, beraberlik, dirlik içinde olmasını müreffeh bir hale istiyoruz. Bunun için her alanda ve her yerde Sırbistan’la iş birliği yapmaya hazırız. Türkiye ülkenin diğer bölgelerindeki kalkınma projeleri gibi Sancak’ın ekonomik ve sosyal gelişmesine katkı sağlayacak her türlü atılıma destek verecektir.”

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner46

banner40