Bugünlerde başka filmler dönüyor

Başbakan Binali Yıldırım ‘8. Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyumu ve Sergisi’nin açılışında yaptığı konuşmada, 15 Temmuz’da başarısız olanların, bugün farklı senaryolarla farklı filmler döndürdüğüne dikkat çekti.

Bugünlerde başka filmler dönüyor

Başbakan Binali Yıldırım, ATO Congresium'da düzenlenen 8. Karayolu Trafik Genliği Sempozyumu ve Sergisi’nin açılışına katıldı. Burada yaptığı konuşmada Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2003 trafik istatistiklerine göre yol kusurunun kaza sebeplerinin başında geldiğini belirten Yıldırım, insan hatasının 4 ya da 5'inci sırada yer aldığını ifade etti. Yıldırım, şöyle konuştu: “Şimdi raporlara bakın, birincisi 'insan kusuru'. En güzel yolu yapabilirsiniz, en akıllı aracı yapabilirsiniz ama insanın hatasını önleyecek henüz bir alet icat edilmedi. İnsan hatasının her zaman trafik kazalarını azaltmada, artırmada birinci derecede rolü vardır. Demek ki insan hatasını azaltmanın hatta sıfıra indirmenin yolu eğitimden geçiyor.”

“POLİS VİCDANINIZ OLACAK”

Başbakan Yıldırım, bugüne kadar okullarda trafik derslerine ağırlık verildiği ancak bunun yeterli olmadığını belirterek, uygulamalı eğitimin daha da artırılması gerektiğine işaret etti. Müfredatta, trafik güvenliği ve trafikle ilgili öğretici bilgilerin çok daha fazla yer alması gerektiğinin altını çizen Yıldırım, şunları kaydetti: “Çünkü yavrularımızın küçük yaşta alacakları bu bilgiler, onlar büyüdüğü zaman, hayata atıldığı zaman, yollarda sürücü olduğu zaman hatırlayacakları ve uygulayacakları en büyük rehber olacaktır. Bizim, 200 milyon yolculukta her bir aracı tek tek her an nerede gidiyor, hata yaptı mı yapmadı mı diye denetleme şansımız yok. O halde her sürücünün, her vatandaşın kendi vicdanı, kendi bilgisi polis olacak. Ona göre denetleyicilere de uygulayıcılara da daha az iş kalmış olacak ki görevlerini en iyi şekilde yapsınlar. Durum buyken aynı zamanda İçişleri Bakanlığımızda da trafikle ilgili bölümü güçlendireceğiz, güçlendirmemiz gerekiyor. Çünkü Türkiye'de trafik yükü ve yolculuklar artıyor ve teknoloji çok gelişti, yol standartları çok arttı, buna uygun yapılanmayı yeniden gözden geçirmek gerekiyor. Bu konuda Bakanlığımızın atacağı adımları öncelikli olarak ele alacağız ve destekleyeceğiz.”

“DİLİN FRENİ YOK”

Yıldırım, son 10 yıl içerisinde dünyada bir krizin olduğuna işaret ederek, 2008'in sonunda başlayan bu krizin hala sürdüğünü dile getirdi. Bu 10 yılda dünyada, 10 büyük proje başladığını hatırlatan Yıldırım, “Bunlardan 6 tanesini Türkiye yapmış. 10 dünya projesinin altısını yapan ülke Türkiye'dir. Nasıl yapmış, lideri Recep Tayyip Erdoğan'ın ve ekibinin sayesinde yapmış. Bilen de bilmeyen de konuşuyor. Dilin kemiği yok, freni de yok” dedi.

“BAŞKA FİLM ÇEVİRİYORLAR”

Yıldırım şöyle devam etti: “15 Temmuz'da mesafe alamayanlar, Türkiye'yi dize getiremeyenler, bu millete boyun eğdiremeyenler, bugünlerde başka bir film çeviriyorlar. 'Acaba ne yapar yaparız da 15 Temmuz'da beceremediğimiz işi sonlandırırız?' Ekonomiyle baskılarla kriz, kaos senaryolarıyla bu milleti dize getireceklerini zannediyorlar. Hiç boşuna heveslenmeyin. Bu millet Çanakkale'de, Kurtuluş Savaşı'nda, Anafartalar'da ve Kut'ül Amare'de dünyaya, emperyalistlere gereken dersi vererek bugünlere geldi. Bu bayrak, vatan, millet, devlet sevgisi bu milletin sinesinde olduğu müddetçe hiç kimse, hiçbir güç bu ülkeye hiçbir şey yapamaz.”

“AYDINLIK YARINLARIN TEMELİ” 

Başbakan Binali Yıldırım, 8. Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyumu’nun ardından Keçiören ilçesi Ovacık Kampüsü ve İl Genelinde 34 Eğitim Tesisinin Temel Atma Töreni'ne katıldı. Temeli atılan projelerin 65 bina, birçok okul, spor salonu ve atölyeleri kapsadığını belirten Yıldırım, “Sadece bu güzel okulların temelini atmıyoruz, ülkemizin geleceği, aydınlık yarınların da temelini atıyoruz. Gençlerimiz, çocuklarımız için eğitim yuvaları yapıyoruz” diye konuştu. Gençler için çok daha fazlasını yapacaklarını vurgulayan Başbakan Yıldırım, Ovacık'taki temeli atılan projenin külliye gibi olduğunu, liseleri, atölye ve spor salonunu kapsadığını anlattı.

İKİ YILDA 350 OKUL

Ankara'da tekli eğitim öğretime geçmek için yaklaşık 350 okula karşılık gelen 10 bin dersliğe ihtiyaç olduğunu vurgulayan Yıldırım, “İki yıl içinde bu 350 okulun inşaatını bitirip hizmete alacağız. İnşallah Ankara'da yapacağımız bu yatırımlar, tesisler diğer illerimize de bir örnek teşkil edecek” değerlendirmesinde bulundu. AK Parti iktidarları olarak göreve geldiklerinde geleceğe yatırım anlayışıyla hareket ettiklerini bildiren Başbakan Yıldırım, şunları söyledi: “Öyle bir yatırım yapalım ki inşaat, bina gibi 50-100 sene ömrü olmasın, nesilden nesile devam etsin, ilanihaye geliri olsun, işte bu yatırım eğitime yatırımdır. Geleceğe yatırım, gençlere yapılan yatırımdır. Onun için bu yatırımı yaparken hiçbir fedakarlıktan kaçınmadık, kaçınmayacağız. 15 yıl geçti öğretmen sayısı iki katına çıktı, bir milyon 100 bine yaklaştık. Öğretmensiz okulumuz yok, boş geçen dersler artık tarih oldu. Bir öğretmenin 5 ayrı derse girdiği günler geride kaldı. Bu 15 sene içinde 300 bine yakın yeni derslik yaptık. Bu dersliklerle ne oldu, yaptık da ne işe yaradı? Her bir sınıftaki öğrenci sayısı 36 dan 24'e geriledi. Öğretmenlerimiz de kalabalık sınıflardan kurtuldu, daha çok ders anlatma, daha çok öğrencinin derse katılmasını sağladık. Her geçen gün okula giden öğrenci sayımız artmasına rağmen bunu başardık.”

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER