CHP misyonunu itiraf ediyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda gerçekleştirdiği konuşmasında, ana muhalefet partisini sert sözlerle eleştirdi. Erdoğan, CHP Grup Başkanvekili’nin ‘halk PKK ile iktidar arasında’ sıkıştı ifadesini, ‘üstlenilmiş bir misyonun itirafı’ olarak değerlendirdi.

CHP misyonunu itiraf ediyor

‘GERÇEK TIYNETLERİ ORTAYA ÇIKTI’

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Grup Toplantısı’nda gerçekleştirdiği konuşmasında ana muhalefet partisine ağır eleştirilerde bulundu. NATO tatbikatında yaşanan skandal sonrasında CHP’den milli bir duruş beklediklerini belirten Erdoğan, “Maalesef aradan üç gün geçmeden gerçek tıynetleri ortaya çıktı ve bu hadiseyi de tıpkı 15 Temmuz gibi 'tezgah' diye yaftalamaya başladılar” ifadelerini kullandı.

‘ZAHİRDE BİZDEN GÖRÜNENLER’

Gerçek düşmanla baş etmek konusunda hiçbir sıkıntıları olmadığını belirten Erdoğan, “Bize asıl can acıtıcı darbeler düşmanlarımızdan değil onlarla birlikte hareket eden ve zahirde bizden görünen alçaklardan geliyor. Meşhur sözdür: Ağaca balta vurmuşlar 'sapı bendendir' demiş. Devletimize ve milletimize yönelik saldırıların çoğunun gerisinde ya teşvik edici ya da kullanılan olarak bir şekilde ülkemizle bağlantılı çevreleri görmekten üzüntü duyuyoruz” şeklinde konuştu.

 

FETÖ AĞZIYLA İTHAM

Erdoğan, 17-25 Aralık'ta, hukuk kisvesi altında ülke tarihinin en büyük tuzaklarından birisinin kurulduğunu söyledi. “Bizim dik duruşumuz ve milletimizin feraseti sayesinde bu tuzak başarısız olunca aynı tezgahı götürdüler Amerika'da kurdular” ifadesini kullanan Erdoğan, “Birileri hala FETÖ'nün ağzıyla bizi itham etmeyi sürdürüyorsa, sebebi ancak aynı tuzakta onlara verilen rolü oynamaktır” diye konuştu.

ÜSTLENİLMİŞ MİSYON İTİRAFI

Ana muhalefet partisinin, kendi resmi raporunda, bölücü terör örgütünün eylemlerini ‘halkın PKK ile iktidar arasında sıkışması’ olarak tarif edebiliyorsa, bunun ‘üstlenilmiş bir misyonun itirafı’ olduğuna dikkati çeken Erdoğan, şöyle devam etti: “Aynı çevreler, hepimizin gözü önünde yaşanan 15 Temmuz ihanetine hala 'tiyatro' hala 'kontrolü darbe' diyebiliyorsa, bu sözü onlara kimlerin söylettiğine bakmak gerekir. Bunların NATO'da yaşanan şahsım ve Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk ile ilgili skandal üzerine ilk defa mili bir tavır gösterebilecekleri ümidine kapılmıştık. Maalesef aradan üç gün geçmeden gerçek tıynetleri ortaya çıktı ve bu hadiseyi de tıpkı 15 Temmuz gibi 'tezgah' diye yaftalamaya başladılar.” Bugün Türkiye'yi dünyada sıkıntıya sokan ne kadar hadise varsa hepsinin arkasında ya FETÖ ya PKK ya da bu örneklerdeki ‘kifayetsiz muhterislerin’ parmağının bulunduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz FETÖ'yü vatanımızdan söküp attık ama görüyoruz ki bu örgüt kendi ana vatanında rahatça faaliyetlerini sürdürüyor. Aynı şekilde PKK alelade bir terör örgütü olmaktan çıkıp Türkiye'ye saldırmak isteyen herkesin kullanımına açık bir pislik yuvasına dönüşmüştür” değerlendirmesinde bulundu.

‘BİZDEN GÖRÜNEN ALÇAKLAR’

Kendilerinin gerçek düşmanla baş edebileceğini belirten Erdoğan, bu konuda da hiçbir sıkıntılarının olmadığına işaret etti. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bize asıl can acıtıcı darbeler düşmanlarımızdan değil onlarla birlikte hareket eden ve zahirde bizden görünen alçaklardan geliyor. Meşhur sözdür: Ağaca balta vurmuşlar 'sapı bendendir' demiş. Devletimize ve milletimize yönelik saldırıların çoğunun gerisinde ya teşvik edici ya da kullanılan olarak bir şekilde ülkemizle bağlantılı çevreleri görmekten üzüntü duyuyoruz. Ama Türkiye bunlara rağmen, bunları da ezip geçerek hedeflerine varabilecek güçtedir. Çünkü bizim bir amacımız var: Şimdilik kızıl elmamız, ülkemizi 2023 hedeflerine ulaştırarak dünyanın en büyük on ekonomisinden biri haline gelmektir. Böylece istiklalimize ve istikbalimize çok daha sıkı bir şekilde sahip çıkma fırsatı elde edebileceğimize inanıyorum.”

DAEŞ BALONU

“Uzun bir süre ülkemizin güvenilir bir müttefiki olarak görülen Amerika'nın bölgemizde izlediği politikanın yanlışlığı konusundaki endişelerimizi her fırsatta kendileriyle ve kamuoyuyla paylaşıyoruz” diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “DAEŞ’in ortaya çıkış ve ortadan kayboluş süreci baştan sona muammalarla ve soru işaretleriyle dolu. Hadi 'DAEŞ'i temizlediğinizi' söylüyordunuz, peki hala silah yüklü tırlar niçin kuzey Suriye'ye veya Suriye'ye geliyor? Hala bu niye devam ediyor? Siz bu silahlanmayı kuzey Suriye'de veya Suriye'de hangi ülkeye karşı yapıyorsunuz, niçin yapıyorsunuz? Bunları izah etmeleri lazım, anlatmaları gerekiyor. Dert başka. Neyin ne olduğunu biliyoruz. Ona göre de adımlarımızı atacağız. Kimse Türkiye'nin kendi bekasını ilgilendiren bu senaryolar karşısında eli kolu bağlı oturmasını bekleyemez.” Erdoğan, Fırat Kalkanı Harekatı'nda Türkiye'nin elde ettiği başarının, DAEŞ balonunu söndüren ilk hamle olduğunu vurgulayarak, “Yıllardır adeta yenilmez bir canavar gibi takdim edilen DAEŞ’in, sahada sergilenen tüm kirli ayak oyunlarına rağmen aslında ne kadar kof bir yapı olduğunu dünyaya gösteren Türkiye olmuştur” diye konuştu.

“HER ŞEYİ DENEDİLER”

Hiçbir ahlakı ve kuralı olmayan bir oyunda ayakta kalmanın kolay olmadığını ama başardıklarını vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti: “Her şeyi denediler ama Türkiye'yi teslim alamadılar. Türk milletinin mücadele azmini kıramadılar. Ülkemize yönelik sinsi tehditlerin gerisindeki siyasi ve ekonomik amaçlar apaçık ortadadır. Bu işleri yapanlar sanıyorlar ki her şey kağıt üzerinde olduğu gibi yürüyecek. Öyle olmayacak. Öyle olmayacağının onlarca mesajını son birkaç yılda verdik. Anlamadıysalar buradan bir kez daha tekrarlayayım; Türkiye öyle sizin oyuncak gibi oynadığınız ülkelerden biri değildir. Bizim dostluğumuz ne kadar hasbiyse husumetimiz de o kadar şedittir. Bu da böyle bilinmeli.”

“HÜKÜMETİNİZİ BİR KURUN”

Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu: “Bugün bize yaptıklarına yarın kendileri maruz kalanlar aynı mukavemeti gösterebilecekler mi? Hiç sanmıyorum. Güç zehirlemesiyle hareket edenlerin sonu mutlaka hüsran olacaktır. Nitekim kullandıkları malzemeler giderek azalıyor. Bu uğurda FETÖ gibi, PKK gibi 40 yıllık emeklerinin ürünü örgütleri dahi harcamayı göze aldılar ama yine de neticeye ulaşamadılar. Kendi bütünlüğünü korumakta zorlanan Avrupa Birliği kendince her fırsatta bize parmak sallıyor. En son fonlarda kesintiye gitmişler. Siz önce kendi içinizdeki teröristleri bir temizleyin, kendi ülkelerinizde hükümetlerinizi bir kurun.”

Nükleer enerjiyi de yapacağız (kutu)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Grup Toplantısı’nın ardından Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca düzenlenen ‘2017 Yılı Elektrik Yatırımları Toplu Açılış Töreni’ne katıldı. Konuşmasına elektrik santrallerinin ülke ve millet için hayırlara vesile olmasını dileyerek başlayan Erdoğan, projelerin ülkeye kazandırılmasında emeği geçenleri tebrik etti.
Santrallerin de hizmete girmesiyle sadece 2017 yılında toplam 2 bin 774 adet ve 8 bin 222 megavatlık tesisin Türkiye'ye kazandırılacağına işaret eden Erdoğan, “Böylece bir yılda devreye giren üretim santralleri açısından yeni bir rekora imza atıyoruz. Enerji, özellikle elektrik enerjisi alanındaki yatırımlarımıza inşallah bundan sonra da hız kesmeden devam edeceğiz” dedi.

“ÖZEL ÇABA HARCIYORLAR”

Sadece ülkede değil, bütün dünyada elektrik üretiminde kömür kullanımının giderek yaygınlaştığına dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu görüşlere yer verdi: “Birileri bize çok farklı bir şekilde akıllar veriyor. İçeriden akıl veren var, dışarıdan akıl veren var. Son yılların yükselen ekonomileri olan Çin ve Hindistan bu başarılarını önemli oranda elektrik üretiminde kömür kullanmaya, yani kendi kaynaklarını değerlendirmeye borçludurlar. Aynı şekilde Polonya yüzde 84, Almanya yüzde 42, İngiltere yüzde 39 ve Danimarka yüzde 34 oranında elektrik ihtiyacını kömürden karşılıyor. Avrupa'da halihazırda işletmeli olan 682 kömür santraline ilaveten, 30 yeni kömür santrali daha inşa ediliyor.
Durum bu kadar açık bir şekilde ortadayken, ülkemizde sayıları az fakat sesleri çok çıkan belli kesimlerin, enerji hamlelerimizi baltalamak için özel çaba harcadıklarını görüyoruz. Boşuna çaba harcamayın. Bu kervan gidiyor, böyle de gidecek.”

“NÜKLEER BİRİLERİNİ RAHATSIZ EDİYOR”

Erdoğan, termik santrallerde yoğun bir hareketlenme başladığını belirterek, güneş ve rüzgar enerjisinde çok önemli adımlar atılmaya başlandığını söyledi. Enerji denildiği zaman onun alt yapısını oluşturan ne varsa Türkiye'nin artık bunları kullanır hale geldiğini vurgulayan Erdoğan, “Şimdi nükleere giriyoruz. Nükleer de birilerini rahatsız ediyor. Rahatsız olsanız da olmasanız da biz nükleer enerjiyi de yapacağız” ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER