'CHP siyaset yapmıyor'

Ünal, katıldığı bir canlı yayında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı. Ünal CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun erken yerel seçim çağrısına ilişkin, “Bu, samimi bir çağrı değil her şeyden önce. Ben Kemal Kılıçdaroğlu'nun da Kılıçdaroğlu'nun CHP'sinin de siyaset yaptığına inanmıyorum. İlgilendiği tek şey, Türkiye'ye dönük yürütülen uluslararası operasyonun içerideki bir aparatı gibi davranmak” dedi.

'CHP siyaset yapmıyor'

“Samimi bir çağrı değil”

Ünal, katıldığı bir canlı yayında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı. “Afrin'e bir operasyon başlaması söz konusu mu?” sorusunu da yanıtlayan Ünal, Türkiye'nin sınır güvenliğinin bir beka sorununa dönüşmemesi gerektiğini belirterek, Türkiye'nin böyle bir tehdit karşısında gerekli adımları atmaktan çekinmeyeceğini vurguladı.

SEÇİM BARAJI TARTIŞMASI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin seçim barajı ile açıklaması ve CHP yetkililerinin bu konudaki değerlendirmelerinin hatırlatılması üzerine ise Mahir Ünal, şunları söyledi: “Bunların tartışılması, bunların konuşulması güzel. Biz tam da bunu istiyoruz. Biz, siyasetin bu meseleleri tartışarak, konuşarak, görüşerek, istişare ederek bir karara varması gerektiğini başından itibaren söylüyoruz. 2012'de bu konuyu tartışmaya açan da AK Parti'dir. Şimdi cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine giderken, uyum yasalarına dönük çalışmalar çerçevesinde tabii ki bütün bunlar konuşulacak, tartışılacak. Muhalefetin bu konularda açıklama yapmasını biz son derece olumlu buluyoruz. Bu tartışmaların sonucunda da bir karar oluşacak. Bu kararı da yasalaştıracağız.”

UYUM YASALARI

Mahir Ünal, “Bu konuda çalışmaya başladınız mı?” sorusu üzerine, “Uyum yasaları üzerinde, Seçim İşleri Başkanımız Sayın Ahmet Sorgun'un başkanlığında bir komisyon çalışıyor. Bu çalışmalarımızı tamamladıktan sonra Genel Başkanımıza bu çalışmalar sunulacak. Sonra da AK Parti bu konulardaki yaklaşımlarını, bu konudaki pozisyonunu kamuoyuyla paylaşacak. Siyasi partiler pozisyonlarını belirledikten sonra da bu konuyu karşılıklı olarak tartışacaklar” yanıtını verdi. Ünal, bir soru üzerine, bu konudaki çalışmalarını yılsonuna kadar tamamlamayı planladıklarını bildirdi.

ERKEN SEÇİM ÇAĞRISI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun erken yerel seçim çağrısı hatırlatılarak, “Sonra bunu yumuşatarak, 'Başkanlıkları değişen illerde seçim yapalım.' dedi. Buna bakışınız nedir?” sorusunu Ünal, şöyle yanıtladı: “Bu, samimi bir çağrı değil her şeyden önce. Ben Kemal Kılıçdaroğlu'nun da Kılıçdaroğlu'nun CHP'sinin de siyaset yaptığına inanmıyorum. Çünkü siyaset, toplumsal talepleri, toplumsal ihtiyaçları alıp bir siyasi akla dönüştürmek ve oradan politika üretmektir. Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP'si bunu yapmıyor. İlgilendiği tek bir şey var, Türkiye'ye dönük yürütülen uluslararası operasyonun içerideki bir aparatı gibi davranmak. Açık ve net söylüyorum. Bunu da ilk defa söylemiyorum. Erdoğan karşıtı, Türkiye karşıtı lobilerin içerideki siyasi aparatı gibi davranmaya devam ediyor. Söylemini bunun üzerine kuruyor. Maksadı siyaset yapmak değil. İçeride seçilmiş meşru hükümetin, uluslararası alanda meşruiyetini tartışmaya açan bir siyaset, siyaset değildir.”

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER