Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Bu düzenin üzerimize yıkılmasını bekleyemeyiz"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Alternatif Finansta Yeni Ufuklar: Likidite, Yeşil Finans ve Politik Ekonomi Programı'nda açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Bu düzenin üzerimize yıkılmasını bekleyemeyiz"

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

* Faize dayalı sisteme karşı çıkmamızın sebebi sistemin insan yükünün ağırlaşmış olmasıdır. Dün bunları söylediğimiz için bize saldıranlar bu sistemi konuşuyor ve uyguluyor. Türkiye'nin bu konuda geride kaldığını düşünüyorum. İnşallah önümüzdeki dönem kararlı adımlar atacağız. 

* Dünyada gelir ve servet dağılımı bozulurken bu düzenin üzerimize yıkılmasını bekleyemeyiz. Faize dayalı sisteme karşı çıkmamızın nedeni sistemin insani yükünün de ağırlaşmış olmasıdır. Geleceğin dünyasına faize dayalı bir sistemin yerini katılımcılığın aldığı yeni, bir finansal mimariye bırakacağına inanıyorum. Önümüzdeki dönemde alternatif finans konusunda daha cesur kararlar alacağız.

* 17-25 Aralık darbe girişiminin hedefinde ekonomimizin omurgasını oluşturan projeler de vardı. Geçtiğimiz ağustos ayında doğrudan ekonomimize saldırı vardı. Küresel ekonomide yeniden yapılanma eğilimini kendi ekonomimiz için fırsat olarak görüyoruz. Sistemin 2008 krizinde sürdürülemez olduğu görülmüştü. 

* Bugün dünyayı yeni ekonomik durgunluk korkusu sarmış durumda. Pek çok ülke ekonomik mimari ortaya koymak için yoğun çaba içinde. Türkiye büyük finans dönüşümünün seyircisi değil aktörü olacağını dünyaya gösterdi. İstanbul Finans Merkezi ile dünyada önemli merkezlerden biri olmanın peşindeyiz. 

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2019, 11:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER