Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Mardin tarihine dair örnek hikaye

Cumhurbaşkanı Erdoğan hiç durmadan tüm AK Parti olağan kongreleri kapsamında tüm Türkiye'yi gezmeye devam ediyor. Bugün Mardin'de konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birinci Dünya Savaşı'na dair Mardin tarihiyle ilgili güzel bir olaya da değindi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Mardin tarihine dair örnek hikaye

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Mardin'de yaptığı konuşmada gündeme dair önemli açıkalmalarda bulundu. Konuşması esnasında Fransızlar Mardin'i teslim almak için şehre geldiğinde gerçekleşen bir hikayeyi de anlattı. 

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğanın konuşmasından başlıklar:

Fransızlar Mardin'i teslim almak için şehre geldi. Belediye meydanında toplanan ahaliye niçin geldiğini açıkladı. Urffalılara yaptıkları zulümleri anlatarak. İşgale direnmezlerse Mardin'i bir Avrupa şehri haline getirir. Mardinli bir ileri gelen "Burası bir Suriye şehri değil. Binlerce yıllık Anadolu şehridir. General Mardin'i işgale yeltenirse karşısında kadınıyla çocuğuyla Mardinlileri bulacaktır. Arkasına bakmadan gitsin" demiştir. Mardin böyle bir anlayıştan geliyor. Şu Mardin ne çileler çekti.

AK Parti Olağan İl Kongresi öncesi kendisini bekleyen vatandaşlara hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Artık an meselesi, Afrin'e girdik giriyoruz. Sizlere her an bu müjdeyi verebiliriz. Afrin'de 3569 teröristin etkisiz hale getirildi" dedi.

Bize Suriye topraklarından çıkın diyorlar. Biz 780 bin km'ye nerelerden geldik biliyor musunuz? 18 milyon km'den buralara geldik. Bir terör koridoru ki oradan devamlı taciz ediliyoruz. Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa taciz ediliyor. Sabır sabır sabır... Yetti artık dedik. Öyleyse gireceğiz... Bize dost görünenler girmeyin dedi. Sizi çok dinledik girmedik. Ne oldu? Roketlerle devamlı tacizler devam etti. Dedik artık durmayacağız. Ya Allah bismillah yürüdük. Çok az zaman içerisinde Afrin ile ilgili müjdeyi vereceğiz. Ne dedik: Bir gece ansızın gelebiliriz. Neler yapmışlar oralarda... Tüneller açmışlar, bu tünellerde kamyonlar gidebiliyor düşünün. Bize dost görünenlerin onlara verdiği silahları gördünüz. Yalan bunlarda su gibi. Dürüst olun dürüst bizi aldatamazsınız. Yalanlarınız ortada. İşte kasa kasa silahlar, mermiler.

"Suriye'nin topraklarında bizim gözümüz yok. Ne tüneller açmışlar gördünüz değil mi? Batılı dostlarımızın verdiği destekle açmışlar.Bu tünellerde kamyon gidebiliyor düşünebiliyor musunuz? Silah depolarını gördünüz. Her türlü silah var. Bize dost görünenlerin verdiği silahlar. Bunlar da yalan su gibi. Biz gerçekleri görüyoruz. Yalanlarınız ortada. Dürüst olun. Olmadılar. Bize dürüst olana can kurban ama olmayana… Kusura bakmasınlar. İnşallah size müjdeyi vereceğiz.

Şimdi bir ittifak kurduk biliyorsunuz. Bu Cumhur'un ittifakı olacak. Ayrılık gayrılık olmadan Cumhur'un ittifakı."

"Bunlara çok söyledik, 'Bak, yanlış yapıyorsunuz, hem teröre karşıyız diyorsunuz hem de teröristlerle beraber hareket ediyorsunuz. Bunun bedelini, faturasını ağır ödersiniz.' Nitekim öyle oldu. Paraları bol, paraları bol olduğu için 5 bin tır silah gönderiyor, 2 bin kargo uçakla silah gönderiyor. Ne oldu? Şimdi hepsini bulduk, hepsinin yerleri belli ve hepsini de tabii teröristler kaçıyor, biz topluyoruz."

 

Mardin'in Derik ilçesinde görev yaparken şehit edilen kaymakamımız Muhammed Fatih Safitürk'ü rahmetle yad ediyoruz.

Bugünden geriye dönüp baktığımızda bölücü örgütün, Kobani olaylarıyla çukur eylemleriyle ne yapmaya çalıştıklarını şimdi çok daha iyi anlıyoruz. Bu örgüt islam düşmanı bir örgüttür. Masum sivilleri kalkan yapacak kadar, ana kucağındaki bebekleri katledecek kadar vahşi bir örgüttür. Kürt ve Arap kardeşlerimin bölücü terör örgütün kime ve neye hizmet ettiğini artık kavradığına inanıyorum.

Milletten aldığı yetkiyi istismar edenlere kesinlikle müsamaha göstermeyiz.

Mardin'de şimdiden oteller dolmuş durumda. Bir huzur kenti haline geldiğiniz zaman bu ekonomiye de olumlu yansıyor. Biz Mardin'i Mardinli kardeşlerimi ihmal etmedik. Ekonomiyi büyütürken özgürlüklerden taviz vermedik. Ülke tarihinde eşi benzeri olmayan reformları harekete geçirdik. Mardin'e son 15 yılda 25 katrilyon değerinde yatırım yaptık.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kongre öncesi kendisini bekleyen vatandaşlara hitap etti.  "Artık an meselesi, Afrin'e girdik giriyoruz. Sizlere her an bu müjdeyi verebiliriz" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: 

Mardin yeniden adeta bir dirilişin içerisinde. Yeniden bir tarih yazmaya hazır mıyız? (Bizi Afrin'e götür diyen halka) İhtiyaç olduğunda tabi ki ben bunu size bildireceğim. Böyle bir durum olduğu an da önce ben yürüyeceğim sonra sizi yanıma alacağım. Afrin'e girdik giriyoruz. Artık an meselesi. Sizlere her an bu müjdeyi verebiliriz. Aldığım son rakama göre etkisiz hale gelen terörist sayısı 3569 oldu. Fetih yakın. Biz o müjdeye doğru yürüyoruz. Bizim Suriye'nin topraklarında gözümüz yok. Terör koridorlarından yapılan taciz ateşlerinden bıktık ve gereğini yaptık.

 

Biz 780 bin km'ye nerelerden geldik biliyor musunuz? 18 milyon km'den buralara geldik. Bir terör koridoru ki oradan devamlı taciz ediliyoruz. Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa taciz ediliyor. Sabır sabır sabır... Yetti artık dedik. Öyleyse gireceğiz... Bize dost görünenler girmeyin dedi. Sizi çok dinledik girmedik. Ne oldu? Roketlerle devamlı tacizler devam etti. Dedik artık durmayacağız. Ya Allah bismillah yürüdük.

Ne diyordum bir gece ansızın... Neler yapmışlar ne tüneller açmışlar. Bunlar batılı dostlarımızın onlara verdikleri desteklerle açmışlar. O tünellerden kamyon gidiyor. Bize dost görülenlerin onlara verdiği silahları görüyorsunuz. Bunlar ne diye sorduğumuzda yalan onlar da su gibi. Biz gerçekleri görüyoruz. Yalanlarınız ortada,  kasa kasa silahlar mermiler... Bize dürüst olun. Bize dürüst olana can kurban olmayan kusura bakmasın.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner11