DAEŞ ile samimi mücadele yapılmıyor

DAEŞ'in Rakka'dan çekilmesiyle ilgili açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “Ne oldu? Bu hareket ABD'den habersiz yapılamaz. Dedi.

DAEŞ ile samimi mücadele yapılmıyor

DAEŞ'le samimi bir mücadele verilmiyor. Bu vahim bir hatadır.  Onun için burada samimi bir terörle mücadele yok. Dünyanın hiçbir yerinde terörle, terör  örgütleriyle mücadele örneği yoktur” dedi. Bozdağ ayrıca Rıza Sarraf konusuna ilişkin,  "ABD'den bir sözlü cevap şu anda gelmiştir, Rıza Sarraf'ın sağlık durumunun iyi olduğu hakkında Dışişleri Bakanlığı'na bir bilgi ulaşmıştır" diye konuştu.

“SAMİMİ MÜCADELE YOK”

Bugün bütün dünyanın ABD ve koalisyon güçlerinin, DEAŞ terör örgütüyle mücadele için YPG, PYD'yle iş birliği yaptırıldığına inandırılmak istendiğini ve bu maksatla bu iş birliğinin yapıldığının söylendiğini dile getiren Bozdağ, şöyle devam etti: “Ama gördük ki SDG güçleri diğer bir ifadeyle PKK'nın uzantısı PYD ve YPG, DAEŞ terör örgütüyle herhangi bir mücadele yapmıyor. Ne yapıyor? DAEŞ terör örgütüyle bir uzlaşmaya, bir anlaşmaya varıyor ve DAEŞ’in teröristleri elini, kolunu sallayarak arabalara biniyorlar, diğer terör örgütünün açtığı güvenlik koridorundan, oradan uzaklaşıyorlar. Peki buradaki bu hareketin ABD'den habersiz PYD, YPG tarafından yapılabilmesi mümkün mü? Mümkün değil. Bu da hayatın olağan akışına aykırı bir durumdur. Görüyoruz ki DAEŞ ile gerçekte ve samimi bir mücadele yapılmıyor, bir terör örgütü diğer bir terör örgütünü yaşatmak, korumak için onunla iş birliği yapıyor. Bu iş birliği de ABD'nin gözetim ve denetimi altında yapılıyor. Bu kabul edilebilir bir durum değildir. Vahim bir hatadır.”

RIZA SARRAF DAVASI

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “Rıza Sarraf için önemli bir ara karar duruşması var, Türkiye dün nota verdi. Avukatı '5 gündür ulaşamıyoruz.' demişti. ABD'den bir cevap gelmişse içeriği nedir? Hakikaten cezavinde mi?” sorusu üzerine, Rıza Sarraf'ın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğuna dikkati çekerek, Amerikan basını, uluslararası basın ve Türk basınında birkaç gündür Rıza Sarraf'dan haber alınamadığına ilişkin haberlerin yer aldığını vurguladı. Sarraf'ın avukatının da bu haberleri teyit eden açıklamalar yaparak “5 gündür haber alamıyoruz” dediğini aktaran Bozdağ, şöyle konuştu: “Bunun üzerine Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Amerika Birleşik Devletleri'ne bir nota vermiştir. Bu notanın özü, vatandaşımız Rıza Sarraf'ın durumu hakkında bilgi almaktan ibarettir ama bazı çevreler bu notayı fevkalade çarpıtıyorlar, farklı takdim etmeye çalışıyorlar ve biz bunların kim olduğunu çok iyi biliyoruz. Nota esasında diplomatik yazışma usulüdür. Rıza Sarraf'ın sağlık durumunun iyi olduğu hakkında Dışişleri Bakanlığı'na bir bilgi ulaştırılmıştır.”

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER