Eğer samimiyseniz fetö'cüleri verin

Kartepe Zirvesi’nde konuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Batı için terör eğer kendisini hedef alıyorsa terördür.

Eğer samimiyseniz fetö'cüleri verin

Ne zaman ki terör örgütleri Batılı hedefleri, vurmaya başlıyor, terör o zaman acil ve küresel bir sorun haline geliyor" dedi. Batılı ülkelerin darbe konusunda samimi olmadıklarını belirten Kalın, "Eğer samimi iseler kendi ülkelerine sığınan FETÖ’cüleri Türkiye Cumhuriyeti’ne iade etsinler” ifadelerini kullandı.

“Davos’un reklamını yapmayın”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kartepe Zirvesi’nde konuştu. Kalın, “Türkiye’nin Davos'u reklamını kullanmayın. Neden Davos’un reklamını yapıyoruz? Biz hala dünyaya Avrupa merkezli bakış açısından bakıyoruz. 15 Temmuz gecesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının millet olarak ayağa kalktığı bir geceydi. Darbeden çıkarmamız gereken dersler var. Cumhurbaşkanımızın 15 yıldır halkımıza aşıladığı özgüven olmasaydı, 15 Temmuz’ da insanlar ölümü göze alarak tanların helikopterlerin önüne atlamazdı. Dünyada dönüp duran oyunları hepimiz biliyoruz. 15 Temmuz gecesi devlet millet yakınlaşmasının en somut örneğini gördük” dedi.

BATI’NIN ENSTRÜMANI

“Batılı devletler darbe girişiminin sonuçlarına göre tavır alacaklarını açıkça belli ettiler” diyen Kalın, “Aslında Mısır Darbesi’ne doğrudan ve dolaylı destek verenler 15 Temmuz darbesi de başarılı olsaydı destekleyeceklerdi. Buna Libya’yı da Tunus’u da örnek verebiliriz. 15 Temmuz darbe girişimi ertesi gün püskürtüldükten sonra batılı devletler kınama yaptılar. Ama darbecilere karşı demokrasiyi eleştirmeye başladılar. Sanki bu darbeyi uzaylılar yaptı bu darbenin bir faili yoktu. Darbecilerin üzerine gidildikçe eleştirel sesleri çıkmaya başladı. OHAL ilan edildiği zaman sesleri demokrasiye aykırı diye bağırdılar. Düşünebiliyor musunuz? 250 tane şehit verdiğimiz, yüz binlerce insanın sokaklara dökülerek engellediği bir darbeden bahsediyorum. Bu ülkede OHAL ilan ediliyor diye demokrasi elden gidiyor gibi söylemler yaptılar. Fransa’da iki tane terörist saldırı üzerine OHAL ilan edilmesi karşısında sessiz kalıyorlar. Batılı ülkeler kendi kamu düzenini sağlamak için tedbir aldıklarında bu devletin temel görevi olarak lanse ediliyor. İngiltere’deki, Fransa’daki terörle mücadele yasalarını inceleyin. Biz Türkiye’de hangi teröre karşı hangi kanunu çıkarıyorsak sorun oluyor. Bugün batı için terör kendisini hedef alıyorsa terör meselesi oluyor. Somut örneğimiz FETÖ, PKK. FETÖ ve PKK terör örgütünün herhangi bir batılı devlete saldırdığı görülmemiştir. Burada asıl mesele batının, terör ile batılı olmayan ülkeleri tehdit etmek için bir enstrüman olarak kullanmasıdır. Türkiye Cumhuriyeti aynı anda 3 terör örgütü ile mücadele eden tek NATO üyesi ülkedir. Demokrasiyi ortadan kaldırmaya çalışan bu terör örgütlerine karşı Türkiye’nin yanında hangi ülkeler var. Destekten kastımız maddi destek değil. İstihbarat desteğinden bahsediyorum. Bugün PKK’nın en rahat hareket alanı bulduğu ülke ABD. Peki neden DAEŞ değil? Çünkü DAEŞ batılı devletleri de hedef aldığı için. Bugün mesela çeşitli Avrupa ülkelerinde PKK’ya açılan alanın onda birini biz batı karşıtı bir terör örgütüne açsaydık herhalde yer yerinden oynardı” ifadelerini kullandı.

“SAMİMİLERSE İADE ETSİNLER”

“Bizim dünyaya anlatacak muhteşem bir demokrasi hikayemiz oldu” diyen Kalın, “15 Temmuz darbe girişimi sonrasında bu süreç tamamen bitmiş değildir. Eğer darbeyi kınayan ülkeler bu söyleminde samimi iseler kendi ülkelerine sığınan FETÖ’cüleri Türkiye Cumhuriyeti’ne iade etsinler. Darbe girişimine katıldığı tescil edilmiş Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde haklarında tutuklama kararı verilmiş kişilerin kimler olduğunu biz de onlar da biliyor. Eğer gerçekten Türkiye Cumhuriyeti’nden yanaysalar bu kişileri ivedilikle, suçluların iadesi kapsamında ülkemize iade etmelidirler. Eğer darbelere karşı iseler önlerinde böyle bir fırsat duruyor. FETÖ gibi bir yapılanmayı Batı anlamakta neden zorlanıyor. İki alternatif var ya gayet iyi anlıyorlar ve maşa olarak kullanıyorlar ya da biz gerçekten FETÖ gibi bir yapılanmayı Avrupa kamuoyuna anlatamıyor muyuz? Bu soruyu da bizim kendimize sormamız gerekiyor. Israrla anlatmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER