Erdoğan'dan Fırat'ın doğusuna ilişkin açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de Büyükelçilere hitap etti.

Erdoğan'dan Fırat'ın doğusuna ilişkin açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'nin kuzeyine yani Fırat'ın doğusundaki PYd/YPG bölgesine yönelik olası operasyona ilişkin açıklama yaptı. Erdoğan 'adımlarımız farklı bir aşamaya geçecek' dedi.

İşte Erdoğan'ın açıklamaları:

- (Suriye) "Gerektiğinde diyalogla gerektiğinde yumuşak güç unsurlarıyla gerektiğinde zorlayıcı diplomasi araçlarıyla gerektiğinde de fiili güç kullanarak milli menfaatlerimizi mutlaka savunacağız."

- (Olası harekat) "Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarıyla başlattığımız süreci inşallah çok yakında farklı bir aşamaya geçireceğiz. NATO müttefikimiz ve stratejik ortağımız ABD'den gerçek bir müttefike yaraşır adımlar atmasını bekliyoruz. Güney sınırımızda adeta kanser hücresi gibi büyüyen, müttefiklerimizin ağır silahları ile büyütülen yapı ortadan kalkmadıkça Türkiye kendini emniyette hissedemez.

- (S-400 ve F-35 gerilimi) "S-400'lerin NATO'ya ve F-35'lere zarar vereceğine dair hiçbir somut veri yoktur. Kimse kimseyi aldatmasın."

- (Gülen'in iadesi) "Amerika'dan, gerek FETÖ elebaşılarının ülkemize iadesi gerek PKK/YPG terör örgütünün silahlandırılmasına son verilmesi konularında net adımlar bekliyoruz."

- (AB'ye mesaj) AB küresel aktör olmak istiyorsa öncelikle Türkiye'yi kazanmalıdır. Türkiye'nin üyeliği birkaç ülkenin ihtirasına kurban edilmemelidir

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2019, 13:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner46

banner40