Mesele dava

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için Türkiye’ye gelen Nijerya Cumhurbaşkanı Muhammadu Buhari ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Mesele dava

Belediye başkanlarının istifasıyla ilgili talebi hakkında değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Onlar da bu istifayı vermenin hazırlığı içerisindeler" diye konuştu.

"BU HAREKET BİR DAVADIR"

Nijerya Cumhurbaşkanı'nı ağırlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ortak basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. İstifaları istenen belediye başkanları hakkında  değerlendirmede bulanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şu an itibarıyla üç belediye başkanımız istifalarını verdiler. Şimdi üç belediye başkanımız daha var. Onların da istifalarını en kısa zamanda vereceklerine inanıyorum. Bu karar sürecini biz kendileriyle de değerlendirdik ve ona göre de burada böyle bir adımın atılmasının gereğini söyledik. Çünkü biz sıradan bir parti değiliz. Bu bir sıradan hareket de değildir. Bu bir davadır" şeklinde konuştu.

"FETÖ BOKO HARAM'DAN FARKSIZDIR"

Terör örgütlerine karşı ortak iş birliğini işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Nijerya 182 milyon nüfusuyla en önemli güç. Nijerya'da terör örgütleri oradaki mağdur insanların hayatına mal oldu. Ülkenin kuzeyinde 1,5 milyon insan yerlerinden edildi. Bu örgütlerin başını Boko Haram örgütü çekmektedir. Bizim nazarımızda FETÖ'nün de Boko Haram'ın da farkı yoktur. Masumlara zarar veriyorlar. FETÖ'nün eğitim kurumlarını kendilerine militan yetiştirmek için kullandığını çok iyi biliyoruz" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı Muhammadu Buhari ile ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıdaki konuşmasında belediye başkanlarının istifasına değinen Erdoğan, “3 belediye başkanımızın daha istifasını bekliyoruz. Aksi takdire gereği yapılacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için Türkiye'ye gelen Nijerya Cumhurbaşkanı Muhammadu Buhari ile birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında, istifası istenen 3 belediye başkanı ile ilgili sorulan soruya cevap verdi. Erdoğan, “Bedeli ağır olacak demedim, gereği neyse o yapılır dedim. Şu an itibariyle 3 belediye başkanımız istifalarını verdiler. Şimdi 3 belediye başkanımız daha var, onlar da istifalarını en kısa zamanda vereceklerine inanıyorum. İlgili arkadaşlarımız görüşmeleri yaptılar. Şuanda da zannediyorum bu istifayı vermenin hazırlığı içindeler. Aksi takdirde gereği neyse yapılacaktır. Çünkü yetkili kurallarımız bu konu ile ilgili kararını vermiştir. Şu anda bizim sürecimiz arkadaşlarımızla ilgili, özellikle bir olumsuzluk sürecini tahrik etmek değil, tam aksine teşkilatımızın bu noktada vardığı bir karar sürecidir. Bu karar sürecini kendileri ile de değerlendirdik. Burada böyle bir adım atılması gereğini söyledik. Biz sıradan bir parti değiliz. Bu bir davadır, bu davanın içinde yer alan arkadaşlarımız bu sistemin nasıl çalıştığını aslında çok iyi bilirler. Çok iyi bildiklerine göre onlar da bize kalmadan gereğini yaparlar, yapmaları lazım. Bunu kendilerine tebliğ ettik. Ben, başbakan arkadaşım ve konu ile ilgili genel başkan yardımcısı arkadaşım" dedi.

NİJERYA’DAN FETÖ BEKLENTİSİ

Nijerya’nın sahip olduğu potansiyel ile küresel bir aktör olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya’nın Afrika’da belli bir güç oluşturan ülke konumunda olduğunun altını çizdi. Erdoğan, “Ekonomik olarak muazzam bir potansiyele sahip. Nijerya ile BM ve İslam İşbirliği Teşkilatı gibi örgütlerle tam bir dayanışma içindeyiz. Savunma, eğitim, enerji başta olmak üzere birçok konuda fikir teatisinde bulunduk. Terör konusunda aynı kaderi paylaşıyoruz. Terörle yürüttükleri mücadelede Nijeryalı dostlarımızın yanındayız. Biz de FETÖ ile mücadele konusunda Nijerya makamlarından aynı işbirliğini bekliyoruz. Ülke olarak FETÖ ile mücadelemizi sadece kendimiz için değil, dost ve kardeşlerimizin güvenliği için de yürütüyoruz. Bugün bu konuyu görüştük, önümüzdeki dönemde sonuç alıcı adımlar atacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

İKİ ÜLKENİN TİCARET HACMİ

Nijerya ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin bu sene 2015 yılındaki 1 milyar 145 milyon dolarlık seviyenin üzerine çıkılacağına inandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Nijerya ile ekonomik ilişkilerimizi nasıl daha ileriye götürebileceğimizi değerlendirdik. Enerji alanındaki işbirliği alanlarını ele aldık. THY sefer sayılarının artırılmasının ticari ve beşeri ilişkilerimizi geliştireceğine inanıyorum. Türkiye bursları aracılığı ile onlarca öğrenciye ülkemizde eğitim imkanı sağlıyoruz, bu sayıyı artırabiliriz. Bir Nijerya atasözü der ki, ‘Rüzgar olmadan ağaç oynamaz.’ güçlü siyasi irade ve dayanışma olmadan iki ülke arasındaki ilişkiler ilerlemez. Nijerya ve Türkiye’de bu irade fazlasıyla mevcut” ifadelerini kaydetti.

“GİZLİ KAPAKLI OLMAYACAK”

 

“Nijerya’ya İstanbul limanı kullanarak gerçekleştirilen silah ithalatı konusunda Türkiye ne gibi adımlar atacak?” sorusuna Erdoğan, “Bunların birisi Dubai çıkışlı, İstanbul üzerinden gitmiş, diğer İstanbul çıkışlı bin adet av tüfeği ile ilgili bir sorun. Olayda her iki konteynerde de gümrük beyannamelerinde bir usulsüzlük söz konusu. Her iki usulsüzlük de Türkiye dışında yapılmış. Gümrük Müsteşarlığı konuyu muhatapları ile görüşüyor, olay en kısa zamanda aydınlatılacak. Bu konuda gizli kapaklı kalan bir şey olmayacak” şeklinde cevap verdi.

“TOPLANTILAR DEVAM ETMELİ”

İki ülke arasındaki üst düzey toplantıların devam etmesi gerektiğini belirten konuk Cumhurbaşkanı Buhari, “Nijerya Türk iş adamlarının ülkemize gelmesini ve Nijerya’nın potansiyelini değerlendirmesini beklemektedir. Elimizde kaynaklar var ve gerçekten bu kaynakları çok iyi biçimde kullanacak ve değerlendirecek kişilere ihtiyacımız var. Boko Haram ile ilgili devam eden gelişmeler, bu idarenin attığı adımların ne kadar önemli olduğunun göstergesidir. Nijerya’da çok güç bir dönemde Boko Haram bizim attığımız adımlarla büyük bir şaşkınlığa uğradı. Kendi iddialarının, özellikle DAEŞ’ten elde ettikleri desteğin de önüne geçebileceğimizi düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER