Senin ne işin var kekükte

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 40. Muhtarlar Toplantısı'nda konuştu. Erdoğan, Barzani'ye sert tepki göstererek, "Barzani kalkıyor, Kerkük benim diyor. Sen hangi hakla 'Kerkük benim' diyorsun? Ne işin var senin Kerkük'te?" diye konuştu.

Senin ne işin var kekükte

"ALINAN TEDBİRLERİN SEBEBİ SİZLERSİNİZ"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 40. Muhtarlar Toplantısı'nda konuştu. Erdoğan, "Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi ile yıllarca birlikte çok güzel işbirliği yaptık. Mali yönden sıkıştılar, 'memurlarımızın maaşını ödeyemiyoruz' dediler. Bizden kredi istediler biz ciddi manada kredi verdik. Bugün Türkiye'nin aldığı tedbirlerin sebebi biz değil onlar. Kalkıyor, Kerkük benim diyor. Sen hangi hakla 'Kerkük benim' diyorsun? Ne işin var senin Kerkük'te? Biz orada PKK'yı, DAEŞ'i, Suriye'de YPG'yi orada tasarruf alanında yetki kullanımına müsaade etmeyeceğiz" dedi.

"TERÖR KUŞATMASIYLA KARŞI KARŞIYAYIZ"

Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı terör tehditlerine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye sadece FETÖ değil birçok örgütle mücadele ediyor. Türkiye bir terör kuşatmasıyla karşı karşıyadır. Bölgemizdeki diğer ülkelerde oynadıkları oyunu bizde de tedavüle sokmaya çalıştılar ama amaçlarına ulaşamadılar. Bir süredir yeni ve daha büyük bir senaryo ile karşı karşıyayız. Amaç bellidir. Ülkemizi bölmek, milletimizi parçalamak, bin yıllık kadim yurdumuzu darmadağın etmektir.Kimi zaman ufak tefek hasarlar aldığımız oldu ama gayelerine asla ulaşamadılar" şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen 40. Muhtarlar Toplantısı’nda Ağrı, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Eskişehir, Hakkari, İstanbul, Kahramanmaraş, Kastamonu, Malatya, Manisa, Sakarya ve Siirt’ten gelen muhtarlarla bir araya geldi. Kuzey Irak Yönetimi’ne muhabbetle bakan Türkiye’nin bu gün sınır kapılarını, hava sahasını kapattığını kaydeden Erdoğan, bu sorunun cevabını Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’nin vermesi gerektiğini belirtti.

“MÜSAMAHA GÖSTERMEYECEĞİZ”

Erdoğan, “Meseleyi bu noktaya getiren onlar. Bölgenin farklı kimliklerden oluşan yapısını dikkate almadan, buram buram fırsatçılık kokan bir acele ile hareket edenler tarih önünde hesap vereceklerdir. Kalkıyor ‘Kerkük benim’ diyor. Sen hangi hakla ‘Kerkük benim’ diyorsun, Kerkük’te senin tarihin var mı? Ne işin var senin Kerkük’te. Kuzey Irak Yönetiminin olduğu bölgede otur icraatını yap, ne işin var Kerkük’te. Biliyorsun orada kimlerin hakkı var. İnsanları zulüm ile terbiye etmeye kalktılar. Irak’ta bu sebeple dökülen her kanın sorumlusu Bölgesel Yönetimdir. Henüz bir terör örgütünün tasallutundan tam olarak kurtulamamışken, PKK gibi sicili kabarık ve eli kanlı bir örgüte alan açanlara elbette göz yummayacağız, müsamaha göstermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

 TERÖR KUŞATMASI

Türkiye’nin sadece FETÖ ile değil, PKK’sından DAEŞ’ine kadar birçok terör örgütü ile mücadele ettiğini belirten Erdoğan, “Açıkça söylemek gerekirse Türkiye bir terör kuşatması ile karşı karşıya. Şu anda ben burada muhtar kardeşlerimle bir hasbihalde bulunuyorum. Bu aynı zamanda bir dertleşmedir. Sizler iradeyi ortaya koyduğunuz zaman bu ülkeye kimsenin kolay kolay ihanet etmesi mümkün değildir. Bu dayanışmayı yaparken bulunduğumuz makamlar için yapmayacağız. Bu makamların hepsi gelip geçicidir. Şahsımın bulunduğu makam da sizinkiler de öyle. Gün gelecek bu görevleri bırakacağız. Gün gelecek dünya bizi, biz dünyayı bırakacağız. Gideceğimiz yer belli. ‘Er kişi niyetine’ deyip bizi defnedecekler, ayrılıp gidecekler. Ne ‘Cumhurbaşkanı niyetine’ diyecekler, ne ‘bakan’, ne ‘Meclis Başkanı niyetine’ demeyecekler. Geride hoş bir seda bırakmışsak o zaman millet ‘Allah Cumhurbaşkanımızdan razı olsun iyi şeyler yaptı’ diyecektir. Mesele bu. Biz bütün bu kuşatmanın görünürdeki aktörleri olan terör örgütlerini iyi bileceğiz. Onların arkasında farklı emelleri olan farklı güçler var. 2 asırdır bu tehditlere aşina olduğumuz için soğukkanlılığımızı, dirayetimizi asla kaybetmiyor, duygularımızı aklımızın önüne geçirmiyoruz. Ülkemizin yaşadığı saldırılara başka hangi devlet ve millet maruz kalsa darmadağın olup gitmişti. Biz ne teslim olduk ne de dağıldık, dimdik ayakta durduk. Tüm bu saldırılar karşısında tek bir adım daha geri adım atmadık. Bizim lügatimizde bu yoktur. Sadece mücadele vardır.”
 

“KARDEŞLERİMİZDEN VAZGEÇEMEYİZ”

Türkiye kendisi ile birlikte kardeşlerinin, tüm insanlığın izzetini, özgürlüğünü, geleceğini koruma mücadelesi verdiğini kaydeden Erdoğan, “Bize ‘Irak’ta, Suriye’de, Balkanlar’da Kafkaslar’da, Afrika’da ne işiniz var’ diyorlar. Tarih bilmez bu gafillere cevabımız şudur; Ankara’nın doğusundaki ve kuzeyindeki tüm coğrafyalar kalbimizin bir yanı, batısındaki ve güneyindeki tüm coğrafyalar da kalbimizin diğer yanıdır. İnsan kalbini parçalayabilir ve bir kısmından vazgeçebilir mi? Biz de oralardan ve oralardaki kardeşlerimizden vazgeçemeyiz. İdlip’te yanan her ciğerin bizim Hatay’da, Gaziantep’te dökülen gözyaşından farkı yoktur. Ecdadımız Gazi Mustafa Kemal, Misak-ı Milli ile en batıdan en doğuya, Kerkük’e kadar bu hattı çizmediler mi? Kerkük Türkmenleri oralarda değil miydi? Musul’da değil miydiler? Bizim ne Irak’taki, ne de Suriye’deki Kürt kardeşlerimizle en küçük bir sorunumuz, husumetimiz yok. Irak ve Suriye’deki Türkmenlere Araplara nasıl bakıyorsak Kürtlere de aynı şekilde bakıyoruz. Hepsini de kardeşimiz olarak görüyoruz. Bizim derdimiz sadece ve sadece terör örgütüyledir. PKK ile mücadele ederken biz bu örgüte mensup teröristlerin kimliğine, diline, meşrebine bakmıyoruz, DAEŞ’le mücadele ederken de karşımıza çıkan teröristlerin kimliğine, diline, meşrebine bakmıyoruz. FETÖ ile mücadelede de tek ölçümüz terör örgütü mensubu olup olmadığıdır. Her kim ki terör örgütleri ile vatandaşlarımızın veya sınırlarımız dışındaki kardeşlerimizin kökenlerini, mezheplerini, meşreplerini birlikte ifade ediyorsa kesinlikle art niyetlidir, başka hesaplar içindedir” dedi.

TEK MİLLET, TEK VATAN

Her zamanki gibi “Tek millet, tek bayrak, tek devlet ve tek vatan” vurgusu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim tek bayrağımız var. Bayrağımızı kendi toplantılarında salonlarına asmayanlar utanmadan, sıkılmadan politika yapmak suretiyle diyorlar ki şimdi, ‘bizim bayrakla derdimiz yok.’ İstiklal Marşımızı okumazlar, başka marşları var. Biz bunları artık gayet iyi tanıdık. Bugün burada ağırlıklı olarak Güneydoğulu, Doğulu muhtar kardeşlerim var, hiç çekinmeden bunlara gereken dersi vermemiz lazım. Vermeliyiz ki bunlar da haddini bilsinler. Çok insan kaybettik, artık daha buna tahammül edemeyiz, etmemeliyiz. Bu vatanı böldürtmeyiz, bölmeye çalışanlar bunun bedelini çok ağır öderler, şu an ödedikleri gibi” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER