Türkiye, Kıbrıs'ın yanında

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) Ankara Büyükelçisi Fazıl Can Korkut'un ev sahipliğinde Ankara'da bir otelde düzenlenen resepsiyonda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 34. kuruluş yıl dönümü kutlandı.

Türkiye, Kıbrıs'ın yanında

Şehitler için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan resepsiyonda konuşan Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, anavatan Türkiye'nin, Kıbrıs Türkünün gurur, heyecan ve mutluluğunu gönülden paylaştığını belirtti. Çavuşoğlu, 34 yıl önce Kıbrıs Türk halkının, kutsal hürriyet mücadelesini sürdürmeye kararlı olduğunu tüm dünyaya kanıtladığını ve bu uğurda 15 Kasım 1983'te KKTC'yi ilan ederek adadaki vazgeçilmez haklarını teminat altına aldığını ifade etti.

“ÖNCELİĞİMİZ KKTC’NİN İSTİKRARI”

Kıbrıs Türkünün adada, barış ve istikrarın temel taşı olduğunu, çözüm ve uzlaşı için yürütülen çabaları her daim desteklediğini aktaran Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gelinen aşamada Kıbrıs meselesi bir dönüm noktasındadır. Her türlü zorluğa ve engele rağmen gönül birliği içinde sürdürdüğümüz bu haklı mücadelede elde ettiğimiz kazanımları daha da ileriye götüreceğimizi belirtmek isterim. Müzakere sürecinden bağımsız olarak başlıca önceliğimiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin istikrar içinde kalkınmasıdır. Bu hedefe giden yolda hükümetimiz Kuzey Kıbrıs Türk halkının daha mutlu, daha müreffeh yarınlara ulaşmasına yönelik adımlarını sürdürmeye devam edecektir.”

BM’NİN ZİRVEYE MÜDAHALESİ

Büyükelçi Korkut da yıl dönümlerinin muhasebe ve hatırlama zamanları olduğunu, geçen yıl düzenlenen resepsiyonun Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminin yarattığı travmanın henüz çok yeni olduğu bir ortamda gerçekleştiğini hatırlattı. İsviçre'nin Crans-Montana kentinde yapılan Kıbrıs Konferansı'nın beklenti ve katılımcı düzeyi açısından en önemli zirvelerden biri olduğunu vurgulayan Korkut, beşli formatta gerçekleşen zirveye Birleşmiş Milletler'in (BM) bizzat müdahil olduğunu hatırlattı. Korkut, “Buna rağmen, Kıbrıs Türkünün siyasi eşitliğini hiç bir zaman özümsememiş olan Rum liderliği Kıbrıs konusunda uzlaşılacak 6 konu başlığı varken konferansı adeta bir güvenlik ve garantiler konferansına dönüştürme çabasına girmiş, ve sıfır asker sıfır garanti gibi maksimalist bir tezle müzakere marjını sıfıra indirerek bu zirveyi çökertmiştir” diye konuştu.

REEL POLİTİK REHBER

Zirvenin başarısız olmasının ardından BM sürecinin ne olacağı ve Türk tarafının B planının ne olduğu sorularının gündeme geldiğini aktaran Korkut, “Şunu net olarak söylemek lazım ileride artık müzakere olacaksa bu müzakere yeni yöntemlerle olacak. Sonuç odaklı ve zaman tahdidi olan bir süreç şeklinde cereyan edecektir. Ucu açık, elli yıl daha sürecek görüşmeler mümkün olmayacaktır” dedi. Türk tarafının B planı konusunda Cebeli Tarık modeli, Tayvan modeli gibi modellerin bu tartışmalarda yer aldığını belirten Korkut, “Türk tarafı olarak rehberimiz reel politik olmalıdır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER