Türkiye ve İran'ın hassasiyeti bir

Başbakan Binali Yıldırım, resmi ziyaret için Türkiye’ye gelen İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Türkiye ve İran'ın hassasiyeti bir

Toplantıda konuşan Yıldırım, "İran'ın yakın iş birliğini önemsiyoruz. Irak ve Suriye'nin toprak bütünlüğü konusunda İran ile hem fikiriz. Bölgenin geleceğiyle ilgili hassasiyetimiz İran'ın da Türkiye'nin de tamamen aynıdır" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri ile Çankaya Köşkü’nde bir araya geldi. Baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından iki isim kameraların karşısına geçerek ortak basın açıklaması yaptı. Başbakan Yıldırım, yaptığı konuşmada, “Dost ve komşu İran Cumhurbaşkanı değerli kardeşim Cihangiri ve heyetini ülkemizde misafir etmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum ve hoş geldiniz diyorum. Ortak tarih, coğrafya ve kültüre sahip iki kadim dost ülkenin arasındaki ilişkilerin daha da ileriye taşınması ve en üst düzeye çıkarılması ortak hedefimizdir. Son zamanlarda üst düzeyli gerçekleştirilen ziyaretler bu amaca yönelik atılmış önemli adımlardandır. Bu toplantıda Sayın Cihangiri ile birlikte bakanlar da heyette yer almıştır ve bakanlarımız kültür, turizm, ulaştırma, iletişim, ticaret, dış işleri ve daha birçok konularda enerji ve güvenlik gibi birçok konuda işbirliği ve müşterek yapılması gereken hususları detaylı bir şekilde ele almışlar. Daha önce oluşturulmuş olan Karma Ekonomik Kurul toplantısının 25 Kasım’da toplanarak bütün bu hususları koordine etmesi ve hayata geçirilmesi kararı verilmiştir” ifadelerini kullandı.

“BÖLGEDE VAR OLMALARI ZOR”

“Sayın Cihangiri’nin bu ziyaretinde özellikle bölgede yaşanan gelişmeler de bütün boyutlarıyla ele alınmıştır” diyen Yıldırım, “Irak’ın toprak bütünlüğü ve egemenlik haklarının ihlal edilmesine yönelik girişimin şiddetle karşısında olunacağı teyit edilmiş, 25 Eylül Kuzey Kürt Bölgesi’nin referandum kararının sonrası Irak, İran ve Türkiye’nin yakın işbirliği ve koordinasyonu ile birlikte çıkmaz bir yol olduğu, umutsuz bir yolculuk görülmüştür. Burada yapılmaya çalışılan ne yazık ki bölgede yaşayan Kürt, Arap, Türkmen ve diğer birçok etnik grupların daha iyi bir gelecek beklentisi değil, bölgedeki yöneticilerin kişisel hırsları ve istikbal arayışlarının bir sonucu olduğu net olarak ortaya çıkmıştır. Bu şartlar altında bu maceraya sebep olanların bölgede artık var olmaları ve yönetici olarak hayatlarını sürdürmelerini zor gözükmektedir. Daha fazla bölge insanına eziyet edilmemesi konusunda gereken adımların atılmasında fayda vardır. Irak, İran, Türkiye iş birliğinin sadece Irak’la sınırlı olmayıp Suriye’de de önemli gelişmelere, 7 yılı aşan bölgedeki iç savaşın kontrol altına alınması, kalıcı ve bir barışa bir huzura dönüşmesi hususu da birlikte takip ettiğimiz konudur” şeklinde konuştu.

“İŞ BİRLİĞİMİZ DEVAM EDECEK”

Yıldırım, konuşmasında şunları kaydetti: “Astana süreci ve sonrasında çatışmasızlık bölgelerinin oluşturulması ve buralardaki gerilimin azaltılması konusunda İran, Türkiye, Rusya’nın ortaya koyduğu inisiyatif ileride Birleşmiş Milletler şemsiyesinde Cenevre görüşmelerinin de temelini oluşturacaktır. Türkiye ve İran’ın önceliği ve hassasiyeti istikrarı bozacak, gerek İran’ın gerek Türkiye’nin komşularında, sınırlarında yapay devlet oluşturma gayretlerine hiçbir şekilde yol açmayacak bir durumun bir sonucun elde edilmesi için birlikte çalışılacaktır. Burada statü değişikliği sadece Irak ve Suriye’nin toprak bütünlüğüne tehdit olmayacak aynı zamanda İran ve Türkiye’nin bölgedeki menfaatlerine ciddi şekilde mahsur teşkil edecektir. Bu bakımdan bölge ile ilgili hassasiyetimiz İran’ın da Türkiye’nin de tamamen aynıdır ve bu konuda iş birliğimiz kapsamlı bir şekilde devam edecektir. Diğer bölgesel sorunlar Yemen, Libya ve Arakan, hata Filistin gibi meselelerde de yine uluslararası camianın İslam İşbirliği teşkilatı marifetiyle dikkatinin çekilmesi buralarda yaşanan zulümlere gerekli dikkatin gösterilmesi konularını da ele aldık.”

İLK ANDAN İTİBAREN GEÇERSİZ

İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Cihangiri, ikili ve bölgesel görüşmelerin yanı sıra D-8 Zirvesi’ne katılmak için Türkiye’ye geldiklerini belirterek, terör konusuna da değindi. Cihangiri, terörizmle mücadelenin sürdüğünü anlatarak, “Terörizmle mücadele ile meşgulken Irak’ın bir köşesinde referandum konusu ortaya çıkıyor. Bütün bunlar ulusarararası güçler ve İsrail tarafından yapılıyor, onların bu işte parmaklarının olduğu kesindir. İsrail ve diğer büyük güçlerin yaptığı komplolar bu şekilde kendini gösteriyor. Konu, kavimler arasındaki konudur. Onların temel amacı, bölgedeki güçsüz ülkeleri zayıf konuma düşürmek, onları daha cüzi meselelerle uğraştırmaktır. Güçlü ve kararlı bir şekilde Irak devleti hareket geçti ve DAEŞ’ten sonra Kürt bölgesine verilen bölgeler Merkezi devletin girişimiyle geri alındı. O referandum daha ilk yapıldığı andan itibaren geçersizdir” açıklamasında bulundu. İki ülke arasında bilim ve teknoloji ile çevre alanında işbirliği anlaşmaları imzalandı. Yıldırım konuşmasını ‘Tekrar hoş geldiniz, hali memnun’ diyerek tamamladı.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER