Yeni rota belirlendi

Başbakan Binali Yıldırım, Somali Başbakanı ile düzenlediği ortak basın toplantısında İbadi ile görüşmesinin ayrıntılarını paylaştı.

Yeni rota belirlendi

Başbakan Yıldırım, "Sınır kapılarını Bağdat kontrol etmeli. İbadi ile yeni güzergah açılmasını görüştük" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE-SOMALİ İLİŞKİLERİ GÜÇLENECEK

Başbakan Binali Yıldırım, Somali Başbakanı Hasan Ali Hayri ile görüştü. Görüşme sonrası ortak basın toplantısında konuşan Başbakan Yıldırım, ''Türkiye'nin Somali ile dayanışmasını her anlamda güçlenecektir. Şartlar ne olursa olsun Türkiye bir yandan insani yardım ve dayanışma içerisinde olurken bir yandan da huzurun, birliğin, beraberliğin sağlanması için elinden gelen gayreti gösterecektir. Somali ile stratejik ortaklığı temel alan yeni iş birliğin modelini benimsedik. Buna yönelik adımları atacağız" şeklinde konuştu.

"YANLIŞ HESAP BAĞDAT’TAN DÖNDÜ"

Başbakan Yıldırım, basın toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin dünkü Türkiye ziyareti hatırlatılarak, "Kuzey Irak yönetiminin baypas edileceği alternatif bir güzergahtan bahsediliyordu, bu konuda somut bir plan konuşuldu mu?" sorusuna Yıldırım, "Irak önemli tabii. Irak Anayasası'na göre, hudut kapılarının yönetimi, Bağdat kontrol etmeli. İbadi ile Habur’un batısına yeni bir güzergahı görüştük. Yanlış hesap Bağdat’tan döndü. Yapılan tahribat telafi edilemez" yanıtını verdi.

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde Somali Başbakanı Hasan Ali Kayre ile ortak basın toplantısı düzenledi. Yıldırım buradaki konuşmasında İbadi ile görüşmelerine değinerek, “Habur bölgesinde yeni bir kapının açılması konusunda da birlikte çalışacağız” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde Somali Başbakanı Hasan Ali Kayre ile bir araya geldi. İki isim yaptıkları görüşme sonrası kameraların karşısına geçerek ortak basın toplantısı düzenledi. Yıldırım, yaptığı konuşmada, Somali'de geçen şubat ayında seçimlerin olduğunu belirterek, “Yeni dönemde Somali Başbakanı olarak görev alan Kayre ülkemize ilk resmi ziyaretini gerçekleştiriyor. Bu üst düzey ziyaretler Somali ile halen mevcut olan iyi ilişkilerimizin daha da ileriye taşınması için önemli vesile oluyor. Esasen Sayın Başbakanı daha önce ağırlamayı planlıyorduk, 14 Ekim'de meydana gelen alçak terör saldırısı nedeniyle yüzlerce insan hayatını kaybetti, yüzlercesi yaralandı. Dolayısıyla Sayın Başbakan bu şartlar altında ziyareti ertelemek zorunda kaldı. Türkiye olarak zor günlerde, iyi günlerde Somali ile dayanışmamızı sürdürüyoruz, sürdürmeye devam edeceğiz. Söz konusu saldırıdan hemen sonra Sağlık Bakanımızın bir uzmanlar heyeti ile beraber, tıbbi malzeme ve insani yardımları Mogadişu'ya gönderdik. Terör hadisesinden etkilenenler için gereken çalışmaları yaptılar, gelirken de 35 yaralıyı ülkemize getirdik” ifadelerini kullandı.

İŞ BİRLİĞİNİ DEĞERLENDİRDİLER

Hem baş başa hem heyetler arası görüşmelerde Somali ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin tüm yönleriyle ele alındığını belirten Yıldırım, “İki ülke arasında terör ve güvenlik alanında var olan iş birliğinin daha nasıl etkin hale getirileceği konusunu değerlendirdik. Somali'nin geleceği bakımından hayati önemde olan yapılması gereken işler, atılması gereken adımlar gerek güvenlik gerekse ülkenin altyapısının güçlendirilmesi, huzur ve kardeşliğin temini açısından kısa süre içerisinde Sayın Başbakanın, Sayın Cumhurbaşkanının yapmakta olduğu çalışmaları anlattılar, bize kapsamlı bilgi verdiler” dedi.

MÜCADELENİN YENİ MİMARİSİ

Somali ile ikili ilişkilerin gelişmeye devam edeceğine dikkati çeken Yıldırım, “Somali ile stratejik ortaklığı temel alan yeni işbirliğin modelini benimsedik. Buna yönelik adımları atacağız. Geçtiğimiz Şubat ayında barış içinde seçimlerle yeni bir iktidar değişikliği gerçekleşmiş ve bu değişimle birlikte demokratik olgunluğun artık Somali'de yer ettiğini bir kez daha görmüş olduk” şeklinde konuştu.
Yıldırım, “Terörle mücadele mimarisinin yeniden oluşturulması, altyapı hizmetlerinin geliştirilmesi, reformların hayata geçirilmesi, anayasa konusunun ele alınması gibi önemli hususlar takip edilecektir. Uluslararası toplumun da katkılarıyla sahada yürütülecek somut çalışmalarla bu meselelerin sorunların üzerinden gelinmesinin mümkün olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

“ÇALIŞMALARI BAŞLATTIK”

Somali Başbakanı Kayre ise Somali'deki terör saldırısına işaret ederek, “Bize ilk cevap veren ülke oldunuz, Somali halkı size müteşekkir. Sayın Başbakan ile ben güvenlik konusunu detaylı bir biçimde ele aldık. Ekonomik büyüme, altyapı çalışmaları, gelecekte bu saldırıları nasıl önleriz, bunları ele alma fırsatımız oldu. Güvenlik tedbirlerini nasıl artırırız bunu tartıştık” diye konuştu. Terörizmle nasıl mücadele edileceği konusunun da ele alındığını anlatan Kayre, “Siyasetin, ekonominin, güvenliğin nasıl birbiriyle ilişkili olduğunu konuştuk. Verimli bir tartışma gerçekleştirdik. Uzun vadeli stratejik bir ortaklık gerçekleştirme konusunda hem fikir olduk, bu konudaki çalışmaları bugün başlattık” ifadelerini kullandı.

“KARARI ALDIK”

Başbakan Yıldırım, açıklamaları sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı. Kuzey Irak'tan gelen referandumu dondurma talebine ilişkin soru üzerine Yıldırım, “Sayın İbadi ülkemize bir ziyaret yaptı. Irak anayasasına göre hudut kapılarının yönetimi, kontrolü merkezi hükümete aittir. Irak Hükümeti de havaalanları, hudut kapılarının kuzey bölgesel yönetiminden alınarak kendi kontrollerine geçmesi için bir çalışma başlatmıştır. Bu konuda biz Merkezi Irak Hükümeti’nin bu talebine yönelik gerekli desteği veriyoruz. Dolayısıyla Irak'a ana girişimiz olan Habur Kapısı’nın, Irak Merkezi idaresine teslim edilmesi konusunda birlikte çalışıyoruz. Bu sınır kapısının kontrolünün Irak Merkezi Hükümeti’ne geçmesiyle beraber mevcut güzergah Kuzey Irak'tan devam etmekte ve oradan Kerkük'e, Bağdat'a uzanmaktadır. Habur bölgesinden yeni bir güzergahın da açılması konusunu da görüştük, Irak tarafı da müspet bakıyor ve bu kapının açılması konusunda da birlikte çalışacağız, bunun kararını da aldık” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER