Yıldırım'dan esnafa müjde

Başbakan Binali Yıldırım, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal’a geçmiş olsun dileklerini iletti. Somali’de terör saldırısı sonrası birçok insanın hayatını kaybettiğini belirten Yıldırım, “Teröre karşı farklı standartlar, ikiyüzlü davranışlar terörü yok etmeye değil, terörün daha fazla azmasına vesile olmaktadır.

Yıldırım'dan esnafa müjde

40 yıldan fazla bir süredir, terörle büyük mücadele yapmış ülke olarak hep söylediğimiz bir şey var, ‘Hiçbir ülke, şehir, yer kendisini güvende hissetmesin, terör her zaman her yerde kapıyı çalabilir.’ Onun için mutlaka bu mücadelede ortak akılla birlikte hareket etme mecburiyeti vardır” ifadelerini kullandı.

200 BİNE ÇIKARILDI

Kredi kullanan esnaf sayısına değinen Yıldırım, “15 yıl önce 63 bin, bugün 450 bin esnafımız bu ucuz krediden kullanma imkânına sahip. Kredi üst sınırı ne? 2002’de 5 bin lira, bir sürü bankada muamele. Onun da beşte biri masraf. Şimdi ne oldu? 150 bin lira. Faiz oranı da yüzde 47, aldığı paranın yarısını kesiyor. Tam bir soygun. Şimdi ne kadar? Sıfırla 4,5 arası. 4,5’un üzeri yok, üzerini Hazine karşılıyor” dedi. Halkbankası ile Teskomb’un yeni bir adım attığını belirten Yıldırım, “Burası esnaflarımıza yeni müjde. Esnaf ve sanatkârlarımızın kullanacağı işletme kredisi sınırı 150 binden 200 bine çıkarılıyor. Esnafımız iş yerini satın almak isterse, 500 bin lira krediyi 10 yıl vadeyle alabilecek. Esnaf ve sanatkârlarımız iş yerinde yeni araç alırsa, binek olur, kamyonet olur, kamyon olur, minibüs olur. Ne alırsa alsın, sıfır araç, taşıt edindirme kredisini de kullanabilecek. Bunun da vadesi 5 yıl, 500 bin lira. Tabii bütün bunların faizi piyasa faiziyle değil, özel. Hazinenin desteklediği düşük oranlı faiz olacak. Bütün bu yenilikler esnafımıza hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

“YENİ TEDBİRLER KAPIDA”

İdlib’te çatışmasızlığı sağlama görevinin Rusya ve Türkiye tarafından Astana’da alınan karar çerçevesinde ifa edileceğini anlatan Yıldırım, “Silahlı kuvvetlerimiz, teçhizatlarıyla birlikte İdlib şehrinin etrafında gerekli konuşlanmayı yapıyorlar, bu faaliyetlerine başladılar. Terör olaylarının önüne geçilecek, olası yeni bir çatışmada ülkemize olan göç baskısını kontrol altına alınacak. Irak’la da bazı gelişmeler yaşandı. Yasadışı, anayasaya aykırı referandum yapıldı, bütün ikazlara rağmen. Barzani ve ekibinin inadı yüzünden burada yanlış bir yola girildi ve referandum arkasında Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’ne yönelik Irak, Türkiye, İran bazı yaptırımlar uygulamaya koyacağını ilan ettik. Türkiye, Erbil ve Süleymaniye’ye olan uçuşlarını durdurdu. Şimdi yeni tedbirler kapıda. Bundan birisi, İbrahim Halil Sınır Kapısının Merkezi Irak Hükümeti’ne devredilmesi. MGK tavsiye kararı sonucu, bu süreci başlatmış bulunuyoruz” açıklamasında bulundu.

KERKÜK’ÜN DURUMU

“Hesabı bu kararı verenler ödeyecek, nihayetinde ödemeye başladılar” diyen Yıldırım, “Irak Merkezi Hükümetiyle bu konuda çalışmaları sürdürüyoruz. Kerkük’ün PKK ve peşmergeden temizlendiği bilgisi geliyor. Yıllar boyunca, orada sistematik olarak demografik yapıyı fiili yapıyı değiştirme gayretlerinin olduğunu görüyoruz. Kerkük’ün Irak Merkezi Yönetimi tarafından kontrol altına alınmış olması müspet bir gelişmedir. Burada dikkat edilmesi gereken konu, bölgenin tarihi derinliğine uygun olarak bozulmaya çalışılan demografik yapıyı tekrar tesis edecek yönetim tarzını ortaya koymaktır” şeklinde konuştu. Türkiye olarak Kerkük’te yaşanan olayları yakından takip edeceklerini belirten Yıldırım, Kerkük’te demografik yapıyı korumaya yönelik çabaların devam edeceğini dile getirdi.

BAHÇELİ’NİN ÖNERİSİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin grup toplantısında yaptığı açıklamalara işaret eden Yıldırım, “Bahçeli ‘üniversiteye giriş sınavlarını kaldıralım’ dedi. Sayın Bahçeli akademisyendir, bu işlerden anlar... Değerlendirmeleri için teşekkür ediyorum. Ancak, bir şey söylemekte fayda var. Şu anda Türkiye’de 185 üniversite var. Burada bir sonuç var. Türkiye’de üniversiteden mezun olan gençlerin sayısı 900 bin, liselerden mezun olup üniversiteye gitmek isteyen gençlerin sayısı 1 milyon 100 bin. Sorun ne? Diyelim ki 100 kişi mezun oluyor, 100 kişiyi de üniversiteler alıyorsa sınava gerek yok denebilir, geçmiş yıllardan gelen 2,5 milyon gencimiz var. Önce birinci meselemiz, bu gençlerimizi üniversiteli yapmak. Biriken 2,5 milyonu da üniversiteye göndererek bir şekilde eritmek. Ondan sonra zaten doğal olarak mezun olanla üniversitelerin alacağı sayı aynı olacağı için Sayın Bahçeli’nin dediği öneri üzerinde çalışabilir. Sayın Bahçeli’nin gündeme getirdiği konuyu, bu meseleyi dikkate alıyoruz ancak zamanını, bütün bu sorunları çözmek suretiyle dikkate alınabilir” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER