'Zehirli ağacın meyvesi de zehirlidir'

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Bakanlar Kurulu’nun ardından basına açıklamalarda bulundu. Rıza Zarraf davasına değinen Bozdağ, delillerin hukuki olmadığını belirterek, “Zehirli ağacın meyvesi de zehirlidir” dedi.

'Zehirli ağacın meyvesi de zehirlidir'

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi. Rıza Zarraf davasının Türkiye’ye dönük açık bir kumpas olduğunu ve davanın siyasi bir dava olduğunu, hukuki dayanaktan yoksun olduğunun altını çizen Bekir Bozdağ, “17-25 Aralık sürecinde FETÖ’nün asker-polis-yargı içindeki mensupları eliyle giriştiği ancak başaramadığı hukuk darbe teşebbüsünün ABD’de ABD yargısı eli ile tekrarlanmasından başka bir şey değildir. Bu dosyadaki delillerin hiçbirisi hukuki delil değildir. Zehirli ağacın meyvesi de zehirlidir. Kanuna aykırı olan hiçbir şey, hiçbir adalet mekanizmasında delil olarak kullanılamaz. Olmayan belgeler üzerinden ellerinde varmış gibi yargılama yapıyorlar” şeklinde konuştu.

“ONAY ALMAMIZA GEREK YOK”

Türkiye’nin büyük devlet olduğunu ve kendi ulusal güvenliği ile tedbirleri kendisinin alabileceğini belirten Bozdağ, “Bundan sonraki süreçlerde de biz kendi hukukumuzu ve güvenliğimizi korumak için gereken her türlü adımı atacağız. Bunun için başkalarından onay almamıza gerek yok. Türkiye’ye karşı uygulanan üstü örtülü kısıtlamaların Türkiye’nin savunma sanayinin güçlenmesine çok büyük katkı yapıyor. Pek çok alandaki bu kısıtlar Türkiye’nin bu alana daha büyük yatırım yapmasına, Türk mühendislerinin çok güzel başarılara imza atmasına yol açmaktadır. ‘Kötü komşu insanı mal sahibi yapar’ hesabı, Türkiye savunma sanayi konusunda dünyanın söz sahibi ülkelerinden birisi olma yolunda ilerlemektedir. Fiyatları konusunda açıklama yapmayı doğru görmem, Türkiye’nin menfaati ve güvenliği için yapılacak harcamalarda limit olmaz. Ne gerekiyorsa yapılır, hükümetimiz bu noktada yapmaktadır” şeklinde konuştu.

PUTİN VE SOÇİ İLE GÖRÜŞME

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Rusya Devlet Başkanı Putin ile 22 Kasım’da Soçi’de bir araya geleceklerini hatırlatan Bozdağ, “Biz terörle mücadelenin başka bir terör örgütü ile yapılamayacağını defalarca söyledik. Suriye’de PKK terör örgütünün uzantısı PYD-YPG ile yapılacak herhangi bir iş birliğinin yanında yakınında Türkiye Cumhuriyeti devleti yoktur. Çözüm sürecinde ve çözüme ilişkin görüşmelerde PKK terör örgütünün uzantıları PYD-YPG dahil hiçbir terör örgütünün olmasını Türkiye olarak kabul etmeyiz. Kimsenin bizden terör örgütünün masada olmasına rıza göstermemizi beklemeye hakkı yoktur” ifadelerini kullandı.

“ONAYSIZ İŞ YAPMAZLAR”

DAEŞ örgütü mensubu teröristlerin Rakka’dan PYD kontrolünde çıkartılması ve bu teröristlerin Türkiye’ye gelme olasılığının sorulması üzerine Bozdağ, “Türkiye olarak biz bir terör örgütü ile mücadele için diğer bir terör örgütü ile iş birliği yapmanın doğru olmadığını hep söyledik. Maalesef buna rağmen vahim bir yanlış yapıldı. Terör örgütü ile ABD iş birliği yaptı, onlara silah verdi, Rakka operasyonunu DAEŞ terör örgütüne karşı PYD-YPG terör örgütü ile gerçekleştirdi. Operasyon aylarca sürdü ama çatışma haberleri pek duyulmadı. Yaralama, ölüm hadiseleri duyulmadı. Bir baktık, bir televizyon kanalı haberinde PYD-YPG terör örgütünün teröristleri güvenli bir koridor oluşturmuşlar, DAEŞ teröristleri araçlara binmişler, silahları ile beraber o güvenli koridordan geçiyorlar. Anlaşılan aralarında bir anlaşma var, güvenli bölgeye doğru gidiyorlar. O anlaşmanın ve iş birliğinin ABD’den habersiz olduğunu kabul etmemizi kimse bizden beklemesin. PYD terör örgütü ABD’li yetkililerin bilgisi ve onayı olmadan herhangi bir iş yapamazlar” açıklamasında bulundu.

TAŞERON ÇALIŞMALARI

Taşeronla ilgili çalışmaların son noktaya geldiğini belirten Bozdağ, “Geçenlerde Sayın Başbakanımızın başkanlığında ilgili bakan arkadaşlarımız uzun bir toplantı yaptılar, yürüyen çalışmaları ele aldılar, sonra Başbakanımız hem Maliye Bakanımıza hem de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımıza bazı hususlar üzerinde ayrıca durulması talimatını verdi. Onlar da bu hususlar içinde çalışmalarını sürdürüyorlar. İnşallah aralık ayı sonu, ocak ayı içinde taşeronla ilgili yasa TBMM’ye gelecek ve yasalaştırılacaktır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER