Sonunu Görmediğin İşe Girme

"Hiçbir şey bedava verilenden pahalı değildir." (Japon Atasözü)

Bir babanın oğluna nasihatlerinden ;
“Sonunu görmediğin, neye ve kime hizmet edildiğini bilmediğin, mantığına uygun düşmeyen hiçbir işe girme oğlum. En takdir ettiğin, en sevdiğin arkadaşların, hocaların, tanıdıkların hatta ben bile girmiş olsam bir işe girerken sadece bu dediğime göre karar ver. Sonu nereye gider, kime ve neye hizmet ediliyor sorularını sor ve eğer alacağın yanıtlardan tatmin olmazsan o işe girme. Böyle bir işe girmek sana dünyanın en büyük çıkarını sağlayacaksa bile girme.”

Bedel

Dünyanın en büyük alışveriş sitesi Ali Baba’nın kurucusu, Jack Ma, Çinlilerin ödediği ve ödeyeceği bedelden şöyle bahseder ;"Çinliler dünyanın fabrikası olmaktan gurur duyarlardı. Şimdi herkes fabrika olmanın bedelinin farkında. Suyumuz içilmez, yemeğimiz yenmez oldu, sütümüz zehirlendi. Hepsinden kötüsü, şehirlerin hava o kadar kirli ki, güneşi bile göremez olduk"

Biz En İyisi Değiliz

Aliya İzzetbegoviç 1997’de Tahran’da İKÖ toplantısında şunları söyler:
“Açık konuştuğum için beni bağışlayın. Güzel yalanların bize faydası olmaz; ama acı gerçekler ilaç olabilir… Batı çürümüş değil; güçlü, örgütlü ve eğitimli. Okulları bizimkilerden iyi, kentleri bizimkilerden temiz. İnsan hakları düzeyi yüksek ve sosyal yardım konusunda daha örgütlü. Batılılar çoğunlukla sorumlu ve dakik kişiler. Bunlar, Batılılardan edindiğim tecrübelerim. Batılıların ilerlemelerinin karanlık yönünü de biliyorum ve bunun gözümden kaçmasına izin vermiyorum.Hakikat, İslam en iyisi! Ama biz en iyisi değiliz. Batı’dan nefret etmek yerine onunla rekabet etmeliyiz. Kur’an bize bunu emretmiyor mu: Hayırlı işlerde yarışın. (5/48)”
(İzzetbegoviç, Tarihe Tanıklığım, Klasik Yayınları s. 414)

Ağır Yük
Bir bilge, bin bir zahmetle ağır bir gübre yükü taşıyan, ama ‘halinden memnun olduğunu’ söyleyen bir gence rastladı.
Ona sordu:
“Böyle berbat bir yük altında nasıl memnun olabilirsin?”
Aldığı cevap:
“Alçak kişilerin minnetini yüklenmek, tüm yüklerden daha ağırdır”
(İbn-i Zafer)

YORUM EKLE

banner16