Arda Turan PFDK'ya sevk edildi! Kurallara göre alacağı ceza...

Spor Toto Süper Lig'in 32. haftasında oynanan Başakşehir-Sivasspor maçında Arda Turan'ın hakeme bulunduğu sözlü, fiziksel ve psikolojik saldırı futbolseverlerin gündemine oturdu. Arda'nın bu hareketinden dolayı göreceği cezayı belirleyecek olan dosya PFDK'ya sunuldu.

Arda Turan PFDK'ya sevk edildi! Kurallara göre alacağı ceza...

Arda Turan'ın bu hareketi ise öncelikle akıllara son benzer örneği olan Engin Baytar'ı getirdi. Engin Baytar, Cüneyt Çakır'a benzer bir saldırıda bulundu ve ardından 11 maç ile cezalandırılmasına daha sonra bu cezanın 8 maça indirilmesine karar verilmişti. Şimdi Arda Turan da hakeme saldırıda bulunma suçundan PFDK'ya sevk edildi. PFDK'nın konu hakkındaki hükümleri ise şöyle:

Arda Turan kaç maç ceza alacak?

Arda Turan ilk olarak sportmenliğe aykırı hareketi nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 36. maddesi uyarınca PFDK'ya sevk edildi. 36. maddede;

"Sportmenliğe veya spor ahlakına aykırı hareket eden, tutum ve davranışlarıyla TFF’nin saygınlığını zedeleyen ya da futbolun değerini düşüren, futbolculara 1 ila 3 müsabakadan men cezası verilir."

Arda ikinci olarak da "hakareti ve tehdidi" nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 41. maddesi uyarınca PFDK'ya sevk edildi. 41. maddede de şu ifadeler yer alıyor:

"TFF veya mensuplarına, müsabaka görevlilerine, futbolculara, yöneticilere veya diğer ilgili kulüp ve kişilere, hakaret eden, söven, tehdit eden veya herhangi bir şekilde kişilik haklarına saldırıda bulunan; futbolculara 2 ila 5; fiillerin müsabaka görevlilerine yönelik olması halinde ise 3 ila 7 müsabakadan men cezası" verilir.

Arda Turan hakkında PFDK'ya sevk kararı

Arda Turan şu maddelerle PFDK'ya sevkedildi:

"MEDİPOL BAŞAKŞEHİR FK Kulübü futbolcusu ARDA TURAN'ın aynı müsabakadaki müsabaka yardımcı hakemine yönelik fiili müdahale içeren "sportmenliğe aykırı hareketi" nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 36. maddesi uyarınca ve müsabaka hakemine yönelik "hakareti ve tehdidi" nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 41. maddesi uyarınca 05.05.2018 tarihinden itibaren tedbirli olarak PFDK'ya sevkine karar verilmiştir."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER