'Yabancı kuralına kriter getirilsin'

Denizli’de düzenlenen 'UEFA’da Denizlispor Serüveni' adlı söyleyişe katılan Trabzonspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, yabancı oyuncu kuralı ve video hakem uygulaması hakkında konuştu.

'Yabancı kuralına kriter getirilsin'

Yabancı oyuncu kuralı hakkında da konuşan Teknik Direktör Çalımbay, böyle bir karar alındığında, federasyonun teknik direktörleri toplayıp bir görüş alış verişinde bulunması gerektiğini kaydetti. Çalımbay, “Şunun bilinmesi gerekiyor; kesinlikle yabancı oyuncuya karşı değiliz. Tabii ki yabancı arkadaşlarımız gelsin, Türkiye’nin tanıtımında da çok önemlidir. Baktığınız zaman dünya çapında antrenörler geliyor, futbolcular geliyor. Bundan önce Antalyaspor’da Samuel Eto'o ile çalıştım, benim en son gördüğüm. Bu kadar profesyonel, bu kadar işine bağlı kimseyi görmedim ve bunu nasıl hak ettiği de görülüyor. Son maçında iki tane gol attı. İyi kişilikli, disiplinli bütün futbolculara örnek olan bir isimdi. Yani gelen oyuncuların, bence serbest de bırakabilirler hiç sorun yok. Bence bir kriter koymaları gerekiyor. Ama oyuncu getiriliyorsa, yani yabancı oyuncuya bir kriter getirmeleri gerekiyor. Öyle olursa tabii ki gelsin hiçbir problem yok. Ama çok yabancı olduğu zaman alt yapınızdan oyuncu yetişmediği zaman Türk futbolu büyük bir sıkıntıya giriyor. Özellikle bundan etkilenen kim oluyor, Milli Takım oluyor. Çünkü istediğiniz oyuncuları bulamıyorsunuz. O zaman yurt dışında yetişen genç arkadaşlarımız oynuyor. Teknik direktörlerin toplanıp bir görüş alışverişinde bulunması gerekiyordu, buradan çıkacak bir neticeye göre bir karar vermek gerekiyordu” ifadelerini kullandı.

 

“Video hakem uygulamasının denenmesinde fayda var”

Video hakemle ilgili kendisine yöneltilen soruya cevap veren Çalımbay, “Ben hakemlerden çok çeken birisiyim. Özellikle Kasımpaşa’da iken bir senede 16 puanım gitti. Hatta bir maçta, maç biterken ben yayıncı kuruluşta röportaj yaparken, hakem yanıma geldi, ‘ben hakemliği bıraktım’ dedi. Hakikaten Deniz Çoban arkadaşımız, o maçta yaptığı hatadan dolayı hakemliği bıraktı. Eğer video hakem olsaydı, o arkadaşımız hakemliği bırakmayacaktı. Pozisyonu söyleyeceklerdi, göstereceklerdi, dönecekti. Şimdi 6 hakemle başladılar, yanlarına hakem koydular. Burada da bir sürü hatalar oldu. Ben bunun olmasını istiyorum. Çünkü bir sürü kıl payı goller, penaltılar veriliyor, bazen verilmiyor. Faydası olacağına inanıyorum. Faydası olması bile, bunu da bir denemek gerekiyor, en kötüsü denedik olmadı, diyeceğiz. Ama hakikaten çoğu takım bu konuda mağdur duruma düşüyorlar. Onun için ben de denenmesinde yarar görüyorum” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER