Ulaşım bir insanlık ihtiyacıdır

Bursa da ulaşım Bursa Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında 30 Ağustos Zafer Bayramı için toplu ulaşımın ücretsiz yapılmasına ilişkin görüşmelerde yaşanan tartışma ile gündeme geldi.

Başkan Aktaş sözlerinin çarpıtıldığını belirterek, "Milli manevi değerlere hassasiyet noktamızı kimse sınamasın. Meclis’te tartışan arkadaşlarımız karşılıklı olarak özür dilediler ve 30 Ağustos’ta toplu ulaşımın ücretsiz olmasını aynı Meclis toplantısında tüm partilerin oybirliği ile kabul ettik" dedi.

Bende uzun zamandır Bursa da toplu ulaşımın sorunlarını yazmak istiyordum.

Öncelikle şunu belirteyim ki ücretsiz her şeye karşıyım. Tüm Dini ve Milli Bayramlarda belli bir indirim olabilir ancak borçlu bir belediyenin de içinde bulunduğu bir ortamda hesabını kitabını yaparak hareket etmesi gerekmekte.

Borçlu belediyemizin geçmişe yönelik bu zararlarının sebebi de araştırmalıdır..

Bursa maalesef şehir içi ve şehirlerarası ulaşım da istenilen noktaya gelememiştir.

Bursa nın bir dönem siyasi patronu olan Bülent ARINÇ beyin Bursamızın duayen köşe yazaır Ahmet Emin Yılmaz beye canlı yanında hızlı tren hakkında “ Kolay işler bunlar hallederiz “ tarzında sözlerinin üstünden 7 yıl geçmesine rağmen hızlı tren hala Bursa”ya gelemedi.. Hızlı tren gelse bile Osmangazi Köprüsünden hızlıca İstanbul a bağlanma fırsatını da kaybetmiştir.

Şehir içi ulaşım ise tam bir facia. Cep telefonları ilk çıktıgında toplu tasıma araçlarında vatandaşların cep telefonu ile konuşmak yasaktı. Şimdi bir çok toplu taşıma şöförü elinde cep telefonu ile araç kullanmakta. Toplu taşımada görev yapan şoför arkadaşlarımızın ciddi manada Halkla İlişkiler eğitimi alması gerekmekte. Şehir içi otobusler ile istediğimiz noktaya tam ulaşamıyoruz. Duraklarda yazan saatlerde otobüslerin çoğu da  gelmiyor.

Dünyanın gelişmiş ülkeleri şehir içi  trafik sorununu yeni yollar yaparak değil, halkı toplu taşıma araçlarını kullanmaya teşvik ederek bu sorunu çözmüşlerdir.bizde ise tam tersi halkımız toplu taşımadan uzaklaştırılmaktadır.

Ulaşım bir insanlık ihtiyacıdır. Bu nedenle insanlar bir yerden başka bir yere gitmek için gerek özel gerekse toplu ulaşım araçlarını tercih etmektedir.. Toplu ulaşım araçları insanların en çok kullandıkları güzergahlar üzerinde rahat, ucuz, kolay ve hızlı hizmet vermelidir.

Bu sayede ,

*Trafikteki araç sayısının azalması söz konusu olur.

*Can ve mal kaybına sebep olan kazaların yaşanması azalır.

*Enerji ve zaman tasarrufu sağlanır.

*Ekonomik olarak bir tasarruf sağlanır.

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisimiz ve tüm siyasi partiler, Bursa’nın ulaşımdaki diğer  sorunlarına odaklamasını  ve çözümler getirmesini dilerim..

YORUM EKLE