Zor İnsanlarla Başetme

Bazı insanların size davranış tarzından hoşlanmıyorsanız onlara nasıl davranacaksınız? En sevmediğiniz tavır ve davranışlara muhatap olduğunuzda ne yapacaksınız? Sizde var olan bir özelliğinizle sürekli dalga geçiliyorsa b u durumda tavrınız nasıl olacak? Standart bir insan olarak bu durumlarda tercih edebileceğiniz iki yol vardır.

Ya hiç düşünmeden karşılık verirsiniz, ağzınıza geleni söylersiniz ve o dakikadan sonra aklınızın bir parçası onlarda kalır.Ya da bir saniye durup düşünür, karşınızdaki insanın bakış açısından durumu değerlendirirsiniz aklınız onda kalmaz, huzur içinde olursunuz. . Hiç düşünmeden atacağınız her adım sizin düşman kazanmanıza sebep olur. Akıllı insan düşman biriktirmeye çalışmaz. Düşmanlarını dost edinmeye çalışır. Düşmanlarınızın ne zaman saldıracağından emin olamazsınız. Ama onları dost edinirseniz tehlikelerinden emin olursunuz.

Bu yüzden hak etmediğiniz bir davranış yada söz ile karşılaştığınızda hemen savunmaya geçmeyin sevecen olmaya çalışın. Sinirlenmeden ve konuşmanızada özen göstererek mukabnele edin. Şu bir gerçek ki insanların pek çoğu gerçekten zordur.dünya böyle bir yer farklı bir şey hayal etmeye gerek yok. O halde zor insanlarla nasıl başedeceğiz?

Zor insanlarla başetmek bir kere onları affetmekle başlar."Zayıflar hiçbir zaman affedemez. Affedebilmek güçlülere özgüdür» diyor MAHATMA GANDÎ.

Biri sizi sinirlendirdiğinde dilinizin ucuna gelen ilk şey çok kolay ve aynı zamanda acımasızdır.Böyle bir acımasız karşılık sorunu çözmede ve kendimizi iyi hissetmede asla işe yaramayacaktır. Anlık bir rahatlama gibi görünse bile bir kaç dakika sonra bedelini ağır ödeyeceğiniz sonuçlar doğuracaktır.

Peki ne yapacağız? Dilimizin ucuna gelen şeyi söylemek yerine, dilinizi tutup kendinize "Niçin böyle davrandı, neden böyle bir şey söyledi?" diye sorun.Her şeyi anlayacaksınız..

Sonra da sevecen bir tonla bu öfkesinin sebebini sorun. Neden diye başlayan her soru savunma doğurur. “Ne oldu da bana böyle davrandın?” Ne oldu da bana bunu söyledin?”diye sevecen bir tonla kendisine öfkesinin sebebini sorun?

Sabır dediğimiz şey bir olay karşısında gösterdiğimiz ilk tepkinin adıdır. Bir öfke anında eğer sabır göstermeyi başarırsanız günlerce üzüntü çekmekten kurtulursunuz.

Birisinin saldırgan davranış yada serzenişinin ardında neyin yattığını bilemeyiz. Ama ne olduğunu anlamaya çalışırsanız o bir kaç saniyelik düşünce, sizi daha sonra pişman olacağınız şeyler söylemekten alıkoyar.

Hata sizde olmayabilir. Hatta yüzde yüz karşı taraf hatalı olabilir. Bu durum bile bizim davranış şeklimizi değiştirmememeli. Bir hakareti görmezden gelmek,o hakaretin bedelini ödetmekten çok çok iyidir. Birisi bizi sinirlendirdiğinde aklımıza ilk gelen şey, ona bunun bedelini ödeteceğimizdir. Birisi eğer çizgi dışına çıktıysa barışcıl bir tutum içine girmeme ne gerek var diyebilirsiniz. Haklı olan benim, neden uzlaşmak için uğraşayım ki? Neden başka birisinin nezaketsiz davranmasının nedenini bulmaya uğraşayım? Cezasını hemen keserim diyeyebilirsiniz.Bedel ödetme niyetiniz asla sizin yararınıza olmaz. Sabırsızlık çoğu zaman cehaletin bir yan ürünüdür. Sabrınızı sınayan birisine aynıyla mukabele etmek hiç doğru bir hareket değildir. Çünkü onun içinde bulunduğu psikolojik durumu bilmiyorsunuz. Sinir krizi geçiriyor olabilir. Depresyon nöbetlerinde olabilir. Belindeki bıçağı batıracak birilerini arıyor olabilir. Neden hedef suçsuz günahsız yere siz olasınız ki?

Şunu asla unutmayın. Sizi tahrik eden birine bunun faturasını ödetirseniz, onunla birlikte siz de fazlasıyla bir fatura ödersiniz. Hapisaneler sabredemeyip elini silahına götüren onsekiz yaş altı gençlerle dolu. Adlarına kader kurbanı diyorlar. Halbuki sabırsızlığının ve öfkelerinin kurbanlarıdırlar. Sabırlı olun ve empati kurma becerinizi geliştirin. Bu tavrınız sizi bütün çıkmazlardan kurtaracaktır.

Dua ile...

YORUM EKLE