Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, '2024 Yılı Ramazan Ayı Tanıtım Toplantısı'nda konuştu. Erbaş, bu yıl ramazan ayına Filistin’de yaşanan katliamların yüreklerde açtığı derin yaralarla girildiğini söyleyerek, "Gazze, yazıklar olsun ki bütün dünyanın gözleri önünde benzeri görülmemiş bir vahşete sahne olmaktadır. Hukuk, ahlak, vicdan, tüm insani değerler, Gazze’de enkaz altında kalmıştır. Gözü dönmüş siyonist katiller, aylardır Gazze’de soykırım suçu işlemektedir. Tahrif edilmiş bir inanç, sapkın bir ideoloji ve kirli bir siyasetten beslenen siyonizm, bugün insanlık için en büyük tehdit haline gelmiştir. Dünya, yeni bir hukuk ve ahlak inşasına muhtaçtır. Zira bugün Gazze’de yaşananlar, mevcut haliyle uluslararası yapıların işlevsizliğini bütün açıklığıyla ortaya çıkarmıştır. Gazze'nin kurtuluşu da Kudüs’ün özgürlüğü de Doğu Türkistan'ın felahı da Müslümanların vahdetine, dayanışmasına ve birlikte hareket etmesine bağlıdır" diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, her yıl ramazan ayında toplumsal duyarlılığı ve farkındalığı artırmak amacıyla önemli bir temayı kamuoyunun gündemine taşımakta ve bu çerçevede hizmet, faaliyet ve müzakereler gerçekleştirdiğini söyleyen Erbaş, "2024 yılı ramazan temasını da 'Ramazan ve Ahiret Bilinci' olarak belirledik. Bu bağlamda ramazan ayı boyunca yapacağımız programlarla İslam'ın dünya ve ahiret dengesindeki hayat tasavvurunun daha iyi anlaşılmasını; iman, ibadet, ahlak ve değerler eksenindeki medeniyet mefkuresinin fert ve toplum boyutunda hayata hakim olmasını hedefliyoruz. Bu sebeple bizler, hayatın iman, ibadet, sorumluluk ve güzel ahlak ekseninde sürdürülmesi hususunda güçlü bir irade ortaya koymak için bu mübarek günleri bir fırsat olarak görüyoruz. Özellikle çocuklarımızın ramazana dair tatlı hatıralar biriktirebilmeleri için anne-babalara büyük sorumluluk düşmektedir. Bu ayın manevi atmosferinden hakkıyla istifade edebilmeleri, ahlak ve karakterlerini ramazanın merhamet ikliminde inşa edebilmeleri için çocuklarımızı teşvik edelim, destekleyelim. Onları sahurun bereketiyle buluşturalım. Orucun lezzetine alıştıralım. İftarın sevinciyle tanıştıralım. Teravihin ve 5 vakit namazın güzelliğiyle buluşturalım. Yardımlaşmanın, paylaşmanın ve dayanışmanın önemini yaşayarak öğrensinler" dedi.

Ramazan boyunca irşat programları düzenlenecek

Ramazan ayında Diyanet İşleri Başkanlığı hizmetlerinin, titizlikle sürdürüleceğini belirten Erbaş, "Ülkemizin her köşesinde 'Ramazan ve Ahiret Bilinci' teması çerçevesinde irşat programları icra edilecektir. Ramazan ayı boyunca kadınlara, gençlere, çocuklara ve engellilere yönelik özel irşat programları düzenlenecektir. Tüm camilerimizde ve Kur'an kurslarımızda mukabeleler okunacaktır. Bunlara katılamayan vatandaşlarımız, ramazan ayı boyunca her gün Diyanet TV'de okunacak mukabeleleri takip edebilecektir. Resmi kurumlarda çalışmaları sebebiyle camilerde okunan mukabelelere iştirak edemeyen kamu görevlilerine yönelik kurumların uygun göreceği yerlerde mukabele okunması sağlanacaktır. Müftülüklerce uygun görülen camilerimizde vatandaşlarımızın Kur'an-ı Kerim'i anlamasını sağlamaya yönelik 'Tefsirli Mukabele' programları yapılacaktır. Yine müftülüklerce uygun görülen cami ve mescitlerde hatimle teravih namazı kıldırılacaktır. 'Alo 190 Dini Soruları Cevapladırma Hattı', ramazan ayı boyunca haftanın 7 günü 08.00-22.00 saatleri arasında vatandaşlarımızın hizmetinde olacaktır. Bununla birlikte vatandaşlarımız, Din İşleri Yüksek Kurulumuzun mobil fetva uygulamasından, internet sitesi veya e-Devlet üzerinden her türlü dini sorularını yazılı veya görüntülü bir şekilde sorabilecektir. Başkanlığımız tarafından hazırlanan 'Ramazan ve Ahiret Bilinci' temalı kitap, dergi ve diğer basılı, görsel ve sesli materyallerin bulunduğu ramazan ayına özel web sitesi milletimizin hizmetinde olacaktır. 11-31 Mart tarihleri arasında indirimli kitap kampanyası düzenlenecektir. Diyanet TV ve Diyanet Radyo'da iftar ve sahur programları yapılacaktır" ifadelerinde bulundu. Erbaş, Türkiye Diyanet Vakfı kanalıyla ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırmak isteyenlerin zekat, fitre, fidye, alışveriş kartı, gıda paketi, hijyen paketi, iftar-sahur ve bayramlık bağışlarını internet üzerinden, il ve ilçe müftülükleri ile anlaşmalı bankalar aracılığıyla da yapabileceğini söyledi. Erbaş, "Ayrıca, bağışçılarımız tüm GSM operatörlerine bağlı faturalı ve faturasız hatlardan 'FİTRE' veya 'FİDYE' yazıp 2177'e SMS göndererek bağışta bulunabilecektir" dedi.

Editör: Muhammed Tayyar Türkeş