Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, bakanlık binasında basın toplantısı düzendi. Gazze'deki dramın 6 aydır devam ettiğini ifade eden Bakan Fidan, "İsrail hakkında devam eden bir soykırım davası var. Bu konuda Uluslararası Adalet Divanı'nın aldığı bir ara karar var. Şimdiye kadar, sessiz kalan BM Güvenlik Konseyi bile, İsrail'in ateşkes ilan etmesi gerektiğine hükmetti. Buna rağmen, İsrail saldırıları ramazan ayı boyunca devam etti. Bu insanlık dışı tutum, Müslümanlar başta olmak üzere, tüm dünya kamuoyunun vicdanını yaralamaya devam etmektedir. Biz, olayların başladığı ilk günden itibaren yaşananlara tepkisiz kalmadık. Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde, en doğru ve cesur tavrı takındık. Filistinli kardeşlerimizin yanında olduk. Uluslararası toplumun ve İslam ülkelerinin, İsrail’e karşı ortak bir tutum alması için çaba harcadık. Bu konuda da başarılı olduk" dedi.

TÜM DÜNYA İSRAİL MAKAMLARININ ADALET ÖNÜNDE HESAP VERECEĞİ GÜNÜ İPLE ÇEKİYOR

Tüm dünyanın, İsrail makamlarının adalet önünde hesap vereceği günü iple çektiğini kaydeden Bakan Fidan, şunları söyledi:

"Tarihte ilk kez, İsrail'i herkes kınıyor, işlediği suçları herkes lanetliyor. Ayrıca, Gazze'deki kardeşlerimize insani yardım ulaştırmak için yoğun bir çaba gösteriyoruz. Deniz ve havayoluyla Gazze'ye ulaştırılmak üzere Mısır'a ilettiğimiz yardımlarımız 42 bin tonu geçti. Bugün itibariyle, Gazze'ye en çok yardım gönderen ilk iki ülkeden biriyiz. 9'uncu yardım gemimiz yolda. Bildiğiniz üzere, bir süredir, Ürdün üzerinden de insani yardımlar paraşütlerle Gazze'ye ulaştırılmaktaydı. Biz de Hava Kuvvetlerimize ait kargo uçaklarıyla bu insani yardım operasyonuna dahil olma talebimizi iletmiştik. Ürdün makamlarınca olumlu karşılanan bu talebimizin, İsrail tarafından reddedildiğini bugün öğrendik. İsrail'in, açlıkla boğuşan Gazzelilere havadan yardım ulaştırma girişimimizi engellemesinin hiçbir bahanesi olamaz. Bu durum karşısında biz de İsrail'e yönelik bir dizi yeni tedbir almayı kararlaştırdık. Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından onaylanan bu tedbirler, gecikmeksizin, adım adım hayata geçirilecektir. Bu tedbirler, ilgili kurumlarımız tarafından kamuoyumuzla paylaşılacaktır. İsrail, ateşkes ilan edene kadar ve insani yardımların Gazze'ye kesintisiz biçimde ulaşmasına izin verene kadar, bu tedbirlerimiz devam edecektir."

Yılmaz Özbekistan Senatosu Başkanı Narbayeva ile görüştü Yılmaz Özbekistan Senatosu Başkanı Narbayeva ile görüştü
Editör: Muhammed Tayyar Türkeş