Bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Siirt’e gelen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Kurtalan ilçesinde AK Parti İlçe Başkanlığı'nca Beykent Caddesi'nde düzenlenen mitinge katıldı. Yılmaz, AK Parti Kurtalan Belediye Başkan adayı Nevzat Karaatay'a destek istedi. Buradaki programının ardından kent merkezindeki Yeni Mahalle'deki AK Parti Kadın Lokali'nde düzenlenen ‘Siirt Buluşması’na katılan Yılmaz, AK Parti’nin Türkiye’de birçok tabuyu yıktığını belirterek, “Biz birçok adım attık. Bunlar arasında başörtüsü melesini zikretmemiz lazım. Modernlikten, çağdaşlıktan bahsedenler, insanların üniversite kapılarından girmesine kılık ve kıyafetlerinden dolayı engel oluyorlardı. Asıl gericilik, asıl tutuculuk o. Ama çok şükür, AK Parti döneminde bunlar ortadan kalktı. Şu anda başı örtülü, başı açık bütün kardeşlerimiz eğitime de ulaşıyorlar, kamu hizmetlerinde de rahatlıkla yan yana kardeşlik hukuku içinde, hukuk devleti içinde çalışıyorlar. Bunlar kolay şeyler değildi. Bir dönem sırf bu yüzden ‘411 el kaosa kalktı’ şeklinde manşetler atıldı, parti kapatma davaları açıldı. Ama şimdi artık hatırlamıyoruz. Geldi, geçti. Türkiye, tabuları yıktı. Ne oldu peki? O öcü gibi gösterdikleri, sanki Türkiye’de demokrasi bitecek, her şey elden gidecek diye sunmuşlardı. Tam aksine daha bir birleşti, bütünleşti, daha güçlü hale geldi” dedi.

DEMOKRASİDE DE KALKINMADA DA BİZİMLE YARIŞAMAZLAR

Demokraside kadınların yanlarında olduğunu belirten Yılmaz, “İnsanların inançlarıyla uğraşmayacaksınız. İnançlarını daha rahat yaşarlarsa hem ailelerine hem topluma daha büyük katkıları olur. O toplumda daha çok huzur olur. İnançları bastırarak, yasaklayarak hiçbir yere varmaz bu toplum. Özgürlükçü adımları anadil konusunda attık, Alevilikte aynı şekilde tartışmalar yapıldı, Roman kardeşlerimiz, gayrimüslimlerin hakları, Bütün bunlar AK parti döneminde oldu. Demokraside de kalkınmada da bizimle yarışamazlar. Bazıları lafını ediyor, oturduğunuzda maşallah demokrasi, barış, özgürlük, her türlü lafı ediyorlar. Ama güzel bir sözümüz var. ‘Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz.’ Söyleyenlerin davranışlarına bakmak gerekiyor. Davranışı gerçekten barışa mı hizmet ediyor? Demokratik bir davranış mı, buna bakmak gerekiyor. Demokraside de kadınların katılımcılığında adımlar atmaya devam ediyoruz. Aynı şekilde Diyarbakır Annelerinin yanındayız. Onların acısını, özlemini dindirmek için her türlü gayreti sarf ediyoruz. Güçlü yarınlara Türkiye yüzyılına kadınlarla yürüyeceğiz. Türkiye yüzyılı, aynı zamanda kadınların yüzyılı olacaktır inşallah” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: Demokraside de kalkınmada da bizimle yarışamazlar

HUZUR VE GÜVEN ORTAMINDAYIZ

Bir dizi ziyaretler için Siirt’e gelen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, partisinin bir düğün salonunda düzenlediği iftar programına katıldı. Programa AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Arif Demirkıran, Siirt Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Güven Kuzu, İş İnsanı Nihat Özdemir, partililer ve vatandaşlar katıldı. Burada konuşan Yılmaz, bölgeye büyük yatırımların yapıldığını ifade ederek, “Bölgesel milliyetçiliğe karşı olduk. Batıda ne varsa, doğuda da o olmalı dedik. Kuzeyde ne varsa, güneyde de o olmalı dedik ve son 20 yılda, doğunun güneydoğunun tarihinde görülmemiş ölçekte hizmetler yaptık, eserler yaptık. Diğer yandan özellikle son dönemlerde huzur ve güven ortamı da pekişmiş durumda. Geçmişte o huzur ortamı yeterince olmadığı için yatırımlar özellikle özel sektörlü yatırımlar bölgemize gelmiyordu. Nitelikli eleman gelmiyordu, turist gelmiyordu, yaylalarımızı kullanamıyorduk. Bütün bunlar çok şükür sona erdi.  Şu anda huzur ve güven ortamındayız.  Demokrasiyi, insan haklarını da en güzel şekilde yaşıyoruz. Ekonomik gelişmememizi de kalkınmamızı da devam ettiriyoruz” dedi.

BÖLGEDE POTANSİYEL HAREKETE GEÇİYOR

Bölgedeki huzura sahip çıkılması gerektiğini ifade eden Yılmaz, “Ben iddia ile söylüyorum, önümüzdeki dönem doğu ve güneydoğunun büyümesi, Türkiye ekonomisinin büyüme hızının üstünde olacak. Niçin böyle olacak, uzun zamandır kullanılmamış bir potansiyel vardı, terör nedeniyle, güvenlik şartları nedeniyle, şimdi bu potansiyel hareket geçiyor. Doğu ve güneydoğu göreceksiniz çok hızlı bir şekilde büyüyecek. Sizlerden de beklentimiz devlet, millet el ele huzur ortamına sahip çıkalım. Demokrasiye, hakkımıza, hukukumuza sahip çıkalım. İlimiz Türkiye’nin en büyük ikinci işlenebilir bakır rezervine sahip ve petrol çıkan 11 vilayetinden biri. 17 saha ve 76 petrol kuyusundan yaklaşık 2 bin 700 varil yıllık ise 1 milyon varile yakın bir üretim gerçekleştiriliyor. Türkiye’nin en büyük bakır işletmelerinden biri olan Şirvan Maden köyü bakır işletmesinde yıllık 1,2 milyon cevher üretimi ile 100 bin ton bakır konsantresi üretiliyor” diye konuştu.

CUMHUR İTTİFAKINA VERECEĞİNİZ HER OY SİİRT’İN GELECEĞİNE VERİLMİŞ OYDUR

AK Parti Siirt Belediye Başkan Adayı Ekrem Olğaç’a destek isteyen Yılmaz, şöyle dedi:

“Siirt'e kim daha çok hizmet edecek, çocuklarımıza daha güvenli, güzel bir ortamı kim hazırlayacak, esas mesele bu. Burada Ekrem Olğaç kardeşimizin Siirt'e çok şey katacağını düşünüyorum. Ona vereceğimiz her oy, AK Parti'ye, Cumhur İttifakı'na vereceğimiz her oy Siirt'e, Siirt'in geleceğine verilmiş bir oydur. Bir kişi belediyeyi kendi şanı, şöhreti, reklamı için kullanıyorsa gerçek belediyecilik yapmıyor demektir. Yine bir belediye başkanı, belediyeyi, belediyenin imkanlarını halka hizmet için değil, başka ideolojik amaçlar için kullanıyorsa yine gerçek belediyecilik yapmıyordur. Yapılması gereken çok açık ve net, belediyenin kaynaklarını halkın ihtiyaçları için kullanmak. İşte gerçek belediyecilik budur.”

Editör: Muhammed Tayyar Türkeş