Çin Einstein uydusu ile Göksel fenomenlerini inceleyecek

0

BEĞENDİM

Çin, nötron yıldızı çarpışmaları, süpernova patlamaları ve kara delikler gibi geçişken göksel fenomenleri araştırmak üzere geliştirdiği gelişmiş X-ışını donanımlarına sahip “Einstein” adlı astronomi gözlem uydusunu uzaya fırlattı. Çin Uzay Havacılık Bilimi ve Teknolojisi Şirketi (CASC) tarafından Sıçuan eyaletindeki Şiçang Uydu Merkezi’nden fırlatılan uydunun, geniş alan gözlemi ve odaklanmış X-ışını görüntüleme yapabilen tasarımı sayesinde çeşitli göksel olayları kaydetmesi bekleniyor.

Istakoz gözü

“Einstein” uydusu, aynı zamanda Çin-Fransız ortaklığıyla geliştirilen “Değişken Uzay Nesnelerini İzleme Aracı” (SVOM) olarak da adlandırılıyor. Lotus çiçeğini anımsatan tasarımıyla dikkat çeken uydunun “ıstakoz gözü” modeli, geniş alan X-ışını teleskopları (WXT) ve X-ışını takip teleskoplarından (FXT) oluşuyor. Bu tasarım, uydunun benzer özellikteki diğer teleskoplardan daha fazla fenomeni kaydedebilmesine olanak tanıyor.

Neden Einstein uydusu ismi verildi

“Einstein” uydusu, enerjisi tükenen dev yıldızların içe çöküşü, süpernova patlamaları, kütle çekimi dalgalarının X-ışını parlamaları, hareketsiz kara delikler ve diğer değişken göksel cisimleri inceleyerek bilim dünyasına yeni veriler sunmayı amaçlıyor. Uydunun adı, Albert Einstein’ın genel görelilik kuramında kara deliklerin ve kütle çekim dalgalarının varlığını öngördüğü için verilmiştir.

Editör: Muhammed Tayyar Türkeş