Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından başbakanlığa atanan 34 yaşındaki Gabriel Attal, Elisabeth Borne’dan görevi devralarak düzenlenen devir teslim töreninde konuştu. Attal, yeni görevinde eğitim meselesinin önceliklerinden biri olacağını belirterek, “Laiklik konusunda güçlü kararlar alarak ve okulda abayayı yasaklayarak, özgürlük adına hareket edeceğiz.” dedi.

Özgürlük, Eşitlik ve Kardeşlik

Attal, Fransa’nın temel değerlerini vurgulayarak, “Özgürlük, Eşitlik ve Kardeşlik” ilkelerinin kendisine rehberlik edeceğini ifade etti. Yeni Başbakan, Fransız vatandaşlarının kendi ülkelerinden şüphe ettiğine dikkat çekti ve Cumhurbaşkanı ile birlikte Fransız potansiyelini ortaya çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Güvenlik ve göçle mücadelenin ülke için önemli meseleler olduğunu belirten Attal, konuşması sırasında ellerinin titremesi dikkati çekti. Elisabeth Borne ise Attal’a “hoş geldin” diyerek teşekkürlerini iletti ve milletvekili olarak görevine devam edeceğini belirtti.

Gabriel Attal kimdir

Gabriel Attal, Fransa’nın en genç başbakanı olarak göreve başladı. Macron’un yakın destekçisi olan Attal, daha önce milletvekilliği, hükümet sözcülüğü ve eğitim bakanlığı gibi görevleri üstlenmişti. Eğitim bakanı olarak görev yaptığı dönemde laiklik ilkesini vurgulayan Attal, devlet okullarında abaya giyilmesini yasaklamış ve bu karar tartışma yaratmıştı.

Fransa’nın yeni başbakanı Gabriel Attal yazısı ilk önce BURSA TV üzerinde ortaya çıktı.

Editör: Muhammed Tayyar Türkeş