Meteoroloji'nin uyarılarının ardından, Hakkari'de etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz etkiliyor. Yüksekova merkezinde kar kalınlığı 20 santimetreyi, yüksek rakımlı kesimlerde ise yer yer 1 metreyi geçti. Kar yağışına bağlı olarak Yüksekova-Van ve Yüksekova-Şemdinli karayollarında tipi nedeniyle sürücüler ilerlemekte zorlanıyor, araçlar kar içinde kalıyor.

Kar yağışı mutlu anlara sahne oldu

Gençler, kar yağışının keyfini çıkararak dışarıya çıkıp kar topu oynayıp kardan adam yapıyorlar. Ferit Fırat isimli bir genç, "Zaten son zamanlarda böyle bir kar yağışı olmuyordu. Ama iki gündür aralıklı kar yağışı etkisini sürdürüyor. Arkadaşlarla bu fırsatı kaçırmamak için dışarıya çıktık ve o güzel manzarayı fotoğrafladık." dedi.

Yol açma çalışmaları tüm hızla sürüyor

Yoğun kar yağışı nedeniyle Hakkari İl Hıfzıssıhha Kurulu, 12 Ocak 2024 Cuma günü tarihi itibariyle il genelinde eğitim-öğretime 1 gün ara verildiğini duyurdu. Karla mücadele ekipleri ise Yüksekova Karayolları 17. Şube Şefliği, Yüksekova Belediyesi ve İl Özel İdaresi'nin Yüksekova Şantiye Şefliği tarafından sürdürülen yol temizleme çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Halkın güvenliği için gerekli tedbirler alınırken, kar yağışının etkisinin pazara kadar devam etmesi bekleniyor.

Hakkari beyaza büründü! Kar kalınlığı 20 santimetreyi aştı... Hakkari beyaza büründü! Kar kalınlığı 20 santimetreyi aştı...
Editör: Muhammed Tayyar Türkeş