Birkaç gündür bazı sosyal medya hesaplarında yayılan görüntülerde Oba makarna firmasına ait ürünlerin son tüketim tarihi geçmesine rağmen piyasaya sürüleceği iddialarına yer verilen yayınlar yapılmaktaydı. Konuyla ilgili tepkilerin artması üzerine bugün Oba Makarnacılık tarafından KAP bildirimi yayınlandı. Yayınlanan bildirimde firma söz konusu iddiaların asılsız olduğunu beyan etti.

Firma açıklamasında sosyal medyada gündeme gelen ve son tüketim tarihi geçmiş ürünlerin satışına dair iddiaları yalanlarken, paylaşılan görüntülerin Afrika’daki bir üreticiye gönderilen yarı mamul buğday irmiğine ait olduğunu belirtti. Firma açıklamada üreticiye maksimum 30 ila 40 günde ulaşması gereken ürünlerin, aktarma limanındaki gecikmeden kaynaklı olarak üreticiye zamanında gönderilemediğini, ürünün Türkiye’ye geri getirildiğini duyurdu. Geri getirilen ürüne ilişkin 6 Mart 2024 tarihinde İskenderun Gümrük Müdürlüğü’ne bildirim yapıldığı ve imhanın gerçekleştirildiği de ayrıca belirtildi. Firma ayrıca, söz konusu ürünlerin alıcıya ulaşmaması ve taşıma kaynaklı bozulma yaşanmasından dolayı olarak sigorta firması tarafından ürün bedelinin de tahsil edildiğini duyurdu.

Firma KAP’a yaptığı açıklamasında; “Son günlerde Twitter (X), Telegram, İnstagram vb sosyal medya platformlarında gündeme gelen, son kullanma tarihi geçmiş ürünlerin satışına ilişkin iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Paylaşılan görüntüler ihracatını gerçekleştirdiğimiz buğday irmiğine ait olup, Afrika’da üretici olan müşterimize özel olarak üretilmiştir. Yarı mamul olan bu ürünün üreticiye maksimum 30 ila 40 gün içerisinde ulaşması gerekmektedir. Ancak aktarma limanındaki gemi acentalarından kaynaklı gecikmesinden dolayı üreticinin maksimum teslim sürelerinde ürünü temin edememesi, ürünün menşei olan ülkeye geri getirilmesine sebep olmuştur. Geri getirilen bu ürüne ilişkin olarak imha talebi 06.03.2024 tarihinde vekilimiz Ünsped Gümrük Müşavirliği tarafından T.C. Ticaret Bakanlığı Doğu Akdeniz Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü İskenderun Gümrük Müdürlüğü’ne iletilmiş olup, İskenderun Gümrük Müdürlüğü tarafından 06.03.2024 tarihine evrak kaydına alınmıştır. Ayrıca, üründe taşıma kaynaklı bozulma yaşandığı için ürün bedeli sigorta şirketi tarafından karşılanmıştır. Yukarıdaki açıklamalarımız çerçevesinde, sosyal medyada yer alan haber ve söylentiler gerçeği yansıtmadığından bunlara itibar edilmemesi gerektiğini, söz konusu haber ve söylentiler hakkında bütün haklarımızın saklı olduğunu ve gerekli hukuki ve cezai süreçlerin başlatılacağını kamuoyunun bilgisine sunarız.” ifadelerine yer verdi.

Editör: Muhammed Tayyar Türkeş