Güney Afrika Cumhuriyeti'nin, İsrail'in Gazze'deki eylemleri nedeniyle Soykırım Sözleşmesi'ni ihlal ettiği gerekçesiyle Uluslararası Adalet Divanı'nda (ICJ) açtığı dava, Lahey'de devam ediyor. Duruşmanın ilk gününde Güney Afrika tarafı, İsrail'e yönelik suçlamalarını gerekçe ve delilleriyle Divan'a sundu. Lahey'de gerçekleşen duruşmayı takip etmek üzere bulunan TBMM heyeti, duruşmanın sona ermesinin ardından basına açıklamalarda bulundu. TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Cüneyt Yüksel, Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Başkanı İsmail Emrah Karayel ve Anayasa Komisyon Üyesi Cahit Özkan'dan oluşan heyet, Güney Afrika'nın sunduğu deliller arasında Anadolu Ajansı'nın çektiği fotoğrafların da yer aldığını belirtti.

Türkiye'nin İsrail'in sivillere yönelik saldırılarını kınadığını belirtti

Yüksel, yaptığı açıklamada, Gazze'deki insanlık dramına vurgu yaparak, Türkiye'nin İsrail'in sivillere yönelik saldırılarını kınadığını ve sorumluların hesap vermesi gerektiğini ifade etti. Heyet, Uluslararası Adalet Divanı'nın vereceği kararın uluslararası toplumun vicdanını rahatlatacağına inandıklarını dile getirdi.

Adaletin tecelli etmesini istiyoruz

Güney Afrika'nın suçlamalarını içeren başvuruyu memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden Yüksel, "Adaletin tecelli etmesini istiyoruz" dedi. Heyet, Divan'ın hükmedeceği ihtiyati tedbirlerin öncelikle ateşkesi garanti altına alması gerektiğini vurguladı ve bu tedbirlerin Gazze'deki insani yardımları düzenli ve engelsiz hale getirmesi temennisinde bulundu.

İsrail'in işlediği suçların soruşturulmaması ve cezasız kalmasının kabul edilemez

olduğunu belirten Karayel ise Türkiye'nin her zaman adaletin sağlanması için sürecin takipçisi olacağını ifade etti. Heyet, Gazze'deki dramın azalması için Divan'ın tedbir kararı vermesi gerektiğine vurgu yaparak, bu kararların nasıl uygulanacağını yakından takip edeceklerini söyledi.

Duruşmanın ilk günü, Güney Afrika'nın İsrail aleyhine talep ettiği 9 ihtiyati tedbiri içeren açıklamaların ardından sona erdi. Yarınki duruşmada ise İsrail heyeti savunmasını yapacak.

Editör: Muhammed Tayyar Türkeş