Ülker ile çubuk kraker davasının duruşmasının yapıldığı saatlerde, firma kantinlere mevzuata aykırı ürün satmaya devam ediyor!-1

Geçtiğimiz aylarda yaptığımız ve Ülker Çubuk krakeri "en basit abur cubur" olarak tanımlayarak, o üründe bile yer alan akar bant uygulamasıyla ilgili bilgilendirme yaptığımız yayın, Ülker firması tarafından suç duyurusuna konu edilmiş, suç duyurusu sonrasında hesap sahibimiz Musa Özsoy havalimanında gözaltına alınmıştı. İfademizin ardından hazırlanan iddianame çerçevesinde bugün Ülker firmasıyla aramızdaki "çubuk kraker davasında" ilk duruşma gerçekleştirildi. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından tespit edilen kriterler çerçevesinde okullarda birçok abur cubur ürününün satışı kısıtlanmış olup, bu kurul kararı çerçevesinde düzenlenen mevzuatla birlikte reklamlarda da belli kriterler uygulanmaktadır.Hal böyleyken, bugün Ülker ile çubuk kraker yayınımıza ilişkin açılan davada duruşma sırasında bir takipçimizin Çamlıca'daki Bahçeşehir Koleji'nden gönderdiği bu fotoğraflar, firmanın bir yandan yayınlarımızı durdurmaya çalışırken, öte yandan nasıl okul kantinlerinde mevzuata aykırı satışlara devam ettiğini açıkça gösteriyor.

Ülker ile çubuk kraker davasının duruşmasının yapıldığı saatlerde, firma kantinlere mevzuata aykırı ürün satmaya devam ediyor!-2

Fotoğraflarda Ülker markalı kamyonetlerle okula gelen satış yetkililerinin okul kantinlerinde satılmak üzere koli koli abur cubur ürününü taşıdığı anlar görülüyor. Görüntülerde Bahçeşehir Koleji'nin Çamlıca şubesine Ülker markalı Biskrem, Halley, Probis ve Albeni ürünlerinin götürüldüğü anlaşılıyor. Her biri bisküvi kategorisinde olan ve belirli kriterler kapsamında satışına uygunluk verilebilen bu ürünlerin tamamının bu kriterleri karşılamadığını ve okul kantinlerinde satışının uygun olmadığını açıkça söyleyebiliriz.

Bu haliyle Bahçeşehir Koleji'nin Çamlıca şubesine taşınırken takipçimiz tarafından suç üstü yakalanan bu durumun yanında, bugün kriterlere uymayan birçok marka ve çeşit ürün kantinlerde satılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nı acilen yürürlükteki genelgeyi uygulamaya çağırıyoruz. Her biri Bilim Kurulu kararı gereğince sağlıklı tüketim kriterlere uymadığı için kantinlerde satışı kısıtlı olan bu ürünlerin gördüğünüz gibi reklamlarında akar bant yayınlanması zorunludur. Aynı bilgileri Çubuk kraker ürünü üzerinden verdiğimiz için bizi mahkemeye vermişlerdi.

ü

ü

KAYNAK:gidadedektifi.com

Editör: Muhammed Tayyar Türkeş